سامان دهی محوطه تاریخی مقابر ابودجانه ریجاب

به گزارش مجله سیاران، رئیس پایگاه میراث فرهنگی محور ساسانی کرمانشاه- قصرشیرین از سامان دهی محوطه مجموعه تاریخی مقابر ابودجانه در منطقه ریجاب شهرستان دالاهو خبر داد.

سامان دهی محوطه تاریخی مقابر ابودجانه ریجاب

میراث آریا: دروابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، امین قهرمانی روز یکشنبه 30 آبان ماه 1400 با اعلام این خبر اظهار کرد: مجموعه مقابر ابودجانه از جمله محوطه های تاریخی استان کرمانشاه در منطقه ریجاب شهرستان دالاهو است که شامل قبرستانی متعلق به صدر اسلام است.

رئیس پایگاه میراث فرهنگی محور ساسانی کرمانشاه- قصرشیرین افزود: در این مجموعه تعدادی آرامگاه به سبک چهار طاقی های دوره ساسانی وجود دارد که در میان این قبور، بنای عظیمی دیده می شود که در میان اهالی محل به مقبره ابودجانه معروف است.

او ادامه داد: با توجه به اهمیت تاریخی-فرهنگی مجموعه و حضور بازدیدکنندگان و گردشگران در محوطه این آثار، طرح سامان دهی و محوطه سازی در دستور کار پایگاه قرار گرفت.

قهرمانی شرح داد: از محل اعتبارات اسناد خزانه 1402 مبلغ 600 میلیون تومان برای سامان دهی این مجموعه لحاظ شده است.

او گفت: در طرح سامان دهی مجموعه مقابر ابودجانه، محوطه سازی مجموعه، بازسازی های اضطراری، نجات بخشی درخت سرو کهن سال محوطه و تکمیل و راه اندازی سرویس های بهداشتی اجرا شده است.

رئیس پایگاه میراث فرهنگی محور ساسانی کرمانشاه- قصرشیرین افزود: فعالیت های پایگاه محور ساسانی کرمانشاه-قصرشیرین از کاخ فیروزآباد واقع در شهرستان اسلام آبادغرب در سال های گذشته شروع شده است و در این امتداد و در طول جهت آثار تاریخی متعددی همچون سرخه دیزه، مجموعه قلعه یزدگرد، طاق گرا، زیج منیژه پاطاق، مجموعه بناهای متعدد در حوزه شهرستان سرپل ذهاب که برخی از آنان از جمله گوردخمه دکان داود ،نقش برجسته آنوبانی نی، قلعه گبری، زیج منیژه انزل ،زیج منیژه قلعه شاهین، قلعه منیژه و قلعه مریم مربوط به دوره ساسانی را شامل شده است.

او افزود: همچنین در ادامه جهت عمارت خسرو، نهر ساسانی، بان قلعه و چهار قاپی نیز جزو نمونه هایی از شاخص فعالیت های پایگاه است.

قهرمانی گفت: اعتباراتی که از سال گذشته در اختیار ما قرار گرفته بیشتر آن از منابع اعتبارات استانی و زلزله بوده و بخشی هم از اعتبارات امانی از محل اعتبارات ملی است.

او ادامه داد: از محل این اعتبارات در چند بنای شاخص مانند نقش برجسته آنوبانی نی، محوطه گوردخمه دکان داود، زیج منیژه پاطاق و مقابر ابودجانه اقدامات عمرانی و بازسازیی اجرا شده است.

رئیس پایگاه میراث فرهنگی محور ساسانی کرمانشاه - قصرشیرین در انتها اظهار کرد: از محل اعتبارات امانی که در اختیار داشتیم، سامان دهی و محوطه سازی راه دسترسی دکان داود، سامان دهی و بازسازی های اضطراری کانال ساسانی قصرشیرین و بازسازی های اضطراری امارت خسرو نیز اجرا شده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1400 بروزرسانی: 5 اسفند 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1394

به "سامان دهی محوطه تاریخی مقابر ابودجانه ریجاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامان دهی محوطه تاریخی مقابر ابودجانه ریجاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید