راه اندازی کریدور حمل ونقل ریلی شمال - جنوب طی ماه های آینده

به گزارش مجله سیاران، انتظار می رود ایران و آذربایجان در ماه های آینده ارسال کالا و محموله های باری به وسیله کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب که اروپا و آسیا را به یکدیگر پیوند می دهد، شروع نمایند.

راه اندازی کریدور حمل ونقل ریلی شمال - جنوب طی ماه های آینده

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری آذرنیوز، انتظار می رود ایران و آذربایجان در ماه های آینده ارسال کالا و محموله های باری به وسیله کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب که اروپا و آسیا را به یکدیگر پیوند می دهد، شروع نمایند.

تهران و باکو ظاهرا در کوشش اند تا میزان مبادلات تجاری خود را افزایش دهند. حجم مبادلات دو کشور در طی سال گذشته با 78 درصد افزایش به 221.2 میلیون دلار رسیده است.

محمد ابراهیمی، مشاور سفارت ایران در باکو گفت، هدف گسترش همکاری ها بین دو کشور همسایه در آینده نزدیک و با ساخت خط آهن قزوین-رشت که یک بخش مهم از پروژه اتصال راه آهن های دو کشور به یکدیگر است، محقق خواهد شد.

دو کشور همسایه ایران و آذربایجان در کوشش اند تا خطوط راه آهن خود را به هم متصل نمایند که این بخشی از کریدور شمال-جنوب به شمار می رود. پیش بینی می گردد این کریدور در آینده نزدیک راه اندازی گردد. این پروژه ریلی پس از تکمیل، ایران را به بازارهای اروپایی و آسیایی متصل خواهد نمود.

آذربایجان پیشتر موافقت نموده بود که 60 میلیون یورو برای توسعه تاسیسات راه آهن در شهر آستارای ایران اختصاص دهد.

برای تکمیل ارتباطات ریلی این کریدور ترانزیتی، ایران پیشتر با ساخت خطوط ریلی ای در بخش های شاقتصادی کشور و امتداد شبکه ریلی خود به مناطق مرزی با آذربایجان به وسیله شهرهای آستارای ایران و آستارای آذربایجان موافقت نموده بود.

طرح اولیه شامل مسیرهای ریلی قزوین-رشت و رشت-آستارا بود. در عین حال، آذربایجان نیز پروژه ای را برای امتداد شبکه ریلی خود به مرز با ایران به اجرا گذاشته بود.

اما طرفین همچنان باید در خصوص تامین اقتصادی پروژه احداث خط آهن 164 کیلومتری رشت به آستارا مذاکره نمایند.

کوریدور شمال-جنوب راه آهن کشورهای ایران و آذربایجان را به یکدیگر متصل می سازد و ارتباطات حمل و نقل ریلی گسترده تری را میان کشورهای ایران، هند، آذربایجان، روسیه، ترکمنستان و قزاقستان ایجاد می نماید. 121

121

منبع: تسنیم
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 168

به "راه اندازی کریدور حمل ونقل ریلی شمال - جنوب طی ماه های آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی کریدور حمل ونقل ریلی شمال - جنوب طی ماه های آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید