خورشید فردا در نقطه اعتدال پاییزی قرار می گیرد

به گزارش مجله سیاران، سپس گردش زمین به دور خورشید ادامه می یابد و خورشید از دید ما ناظران زمینی آغاز به پایین آمدن در میل مداری آسمان می نماید، تا به روز 1 مهرماه برسیم؛ در این روز خورشید دوباره به مدار صفر درجه میل آسمان می رسد، ولی بُعد آن برابر با 12 ساعت است.

خورشید فردا در نقطه اعتدال پاییزی قرار می گیرد

کارشناس نجوم گفت: فردا دوشنبه 31شهریور ماه در ساعت 14 و 7 دقیقه خورشید در نقطه اعتدال پاییزی قرار می گیرد. خسرو جعفری زاده درباره اعتدال پاییزی گفت: روز 31 شهریور 1399، خورشید در ساعت 14 و 7 دقیقه به وقت مرکزی ایران در نقطه اعتدال پاییزی قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه وقتی خورشید در نقطه اعتدال پاییزی قرار می گیرد طول شب و روز دقیقاً برابر می گردد، گفت: از دید ناظران زمینی خورشید در آسمان هر روز طلوع و غروب می نماید؛ اما خورشید دارای حرکت دیگری در آسمان است که در بین ستاره ها دیده می گردد و همه افراد متوجه آن نخواهند شد.

کارشناس نجوم با اشاره به حرکت خورشید در آسمان گفت: حرکت خورشید در آسمان حاصل حرکت زمین به دور خورشید است که این جهت از غرب به شرق بوده و آن را دایره البروج می نامند.

وی با بیان اینکه محور زمین با صفحه منظومه خورشیدی 23.5 درجه اختلاف دارد گفت: این اختلاف باعث به وجود آمدن فصل ها و در ضمنً حرکت سینوسی خورشید در بین ستاره ها می گردد.

جعفری زاده ادامه داد: آغاز این حرکت (خورشید) در روز اول فروردین هر سال در نظر گرفته می گردد. در این روز خورشید دقیقاً در نقطه ای از آسمان قرار می گیرد که دایره البروج و نقطه صفر میل مداری آسمان و بعد صفر ساعت آسمان به همدیگر می رسند.

وی با بیان اینکه روز اول، حرکت خورشید رو به بالا است که فصل بهار در این آغاز حرکت پدید می آید، گفت: در ادامه خورشید به بالاترین میل مداری که همان 23.5 درجه است می رسد تا به انقلاب تابستانی برسد و خورشید در بعد 6 ساعت و میل 23.5+ قرار می گیرد که همان روز اول تیرماه و طولانی ترین روز سال می گردد.

کارشناس نجوم اضافه نمود: سپس گردش زمین به دور خورشید ادامه می یابد و خورشید از دید ما ناظران زمینی آغاز به پایین آمدن در میل مداری آسمان می نماید، تا به روز 1 مهرماه برسیم؛ در این روز خورشید دوباره به مدار صفر درجه میل آسمان می رسد، ولی بُعد آن برابر با 12 ساعت است.

وی اضافه نمود: در اول مهرماه که اعتدال پاییزی اتفاق افتاده نیمی از جهت خورشید از ابتدای سال در آسمان طی شده است.

جعفری زاده با بیان اینکه حرکت های خورشید در دو تاریخ اول تابستان و اول مهر باعث پدیده های جالبی بر روی زمین می گردد گفت: حرکت بالا - پایینی خورشید در افق روی جهت دایره البروج است که تحت تاثیر اختلاف زاویه مداری زمین با صفحه منظومه خورشیدی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در روز اول مهرماه خورشید دقیقاً از سمت 90 درجه در افق ناظر زمینی در تمامی نقاط زمین طلوع می نماید که این شرایط همانند یکم فروردین ماه است.

این کارشناس نجوم گفت: خورشید در اول مهرماه 23.5 درجه پایین تر از نقطه شرقی سمت طلوع می نماید. طول روز شب در اول مهر به دلیل طلوع خورشید از سمت 90 درجه و غروب آن در سمت 270 درجه برابر است.

منبع: فرادید
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 654

به "خورشید فردا در نقطه اعتدال پاییزی قرار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خورشید فردا در نقطه اعتدال پاییزی قرار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید