تغییرات اقلیمی، تهدیدی برای ذخایر جهانی آب شیرین

به گزارش مجله سیاران، یخچال های طبیعی کره زمین، برف، لایه منجمد خاک و اکوسیستم های مرتبط، نیمی از آب قابل شرب دنیا را تأمین می کنند؛ هرچند به واسطه تغییرات اقلیمی، این ذخایر آب در معرض تهدیدی جدی قرار گرفته اند.

تغییرات اقلیمی، تهدیدی برای ذخایر جهانی آب شیرین

پژوهشی اخیراً در مجله Nature منتشر شده است که نشان می دهد، تغییرات اقلیمی به شدت سیستم های آب شیرین ناشی از یخچال ها را تهدید می کند. در این مقاله از خبرنگاران بیشتر به این موضوع می پردازیم.

این سیستم ها که برج های آب کوهستان نامیده می شوند، با تولید و ذخیره مقادیر قابل توجهی آب از باران و برف در ارتفاعات بالا می توانند ذخیره آب جوامع در حوزه پایین دست را تأمین کنند. متأسفانه، ذوب یخ ها بسیار بیشتر و الگوهای بارندگی مختل شده اند، از همین رو ظرفیت ذخیره این برج های آب در معرض خطر جدی قرار گرفته اند.

پژوهش نو هشدار می دهد که کاهش منابع آب شیرین و کمبود شدید آب، آشکارتر خواهد شد؛ به ویژه که تنش آبی، حاکمیت، تنش سیاست آب و تغییرات اجتماعی - اقتصادی و اقلیمی در آینده، این برج های آب طبیعی را تهدید می کنند. روایت های مربوط به تغییرات اقلیمی باید تغییر کنند، به طوری که فقط به افزایش سطح دریاها اکتفا نکند و بحث های راجع به ذوب و نابودی یخ کوه ها را نیز در بربگیرد.

در پژوهش اخیر مجله Nature که از طریق 32 دانشمند از سراسر دنیا انجام شد، 78 منطقه کوهستانی به عنوان برج های آب مهم معرفی شده اند که اغلب در آسیا، اروپا و آمریکا هستند. بر اساس این پژوهش، برج های آب آسیا به خصوص سیستم آب سِند، از آسیب پذیرترین برج های آب دنیا به شمار می فرایند. توبیاس بولچ (Tobias Bolch) از دانشکده جغرافیا وتوسعه پایدار دانشگاه سنت اندروز، می گوید:

این پژوهش برای اولین بار، منابع طبیعی آب در کوه ها و همین طور آب موردنیاز جوامع را تعیین کرده است؛ ضمن اینکه بر اساس سناریوهای اجتماعی - اقتصادی و اقلیمی، پیش بینی هایی را برای آینده مطرح می کند. میزان پیش بینی شده ذوب یخ و برف و افزایش نیاز به آب، از عواملی هستند که باعث می شوند، حوضه های پرجمعیت واقع در منطقه ها خشک مانند حوضه سند در جنوب آسیا یا حوضه رودخانه آمو در آسیای میانه، در آینده به شدت آسیب پذیر شوند.

وابستگی به برج های آب بدان معنا است که این اکوسیستم های کوهستانی نیاز به محافظت دارند. جاناتان بیلی (Jonathan Baillie)، دانشمند ارشد انجمن نشنال جئوگرافی، توضیح می دهد:

پژوهش مذکور به تصمیم گیرندگان در سطوح دنیای و محلی کمک می کند، مکان هایی را در اولویت قرار دهند که از نظر محافظت از سیستم های کوهستانی، منابعی که فراهم می کنند و افرادی که به آن وابسته هستند، نیاز به اتخاذ یک سری اقدامات لازم دارند.

منبع: کجارو / inhabitat.com
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1486

به "تغییرات اقلیمی، تهدیدی برای ذخایر جهانی آب شیرین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات اقلیمی، تهدیدی برای ذخایر جهانی آب شیرین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید