بازی های رومیزی چه وضعیتی دارند؟

به گزارش مجله سیاران، نعیم تدیّن از اوضاع این روزهای بازی های رومیزی می گوید.

بازی های رومیزی چه وضعیتی دارند؟

اغلب بازی هایی که در حال حاضر در ایران وجود دارند از نمونه های خارجی الهام گرفته شده اند. تدیّن که تصویرگر پرسابقه ای است و این سال ها به طور تخصصی مشغول تصویرگری بازی های رومیزی یا بُردگیم است، درباره همسان سازی بازی های خارجی با فرهنگ ایرانی در گفت وگو با خبرنگاران این طور تشریح کرد: در بُردگیم دو اتفاق می افتد؛ یکی طراحی قوانین بازی است که چندان وابستگی فرهنگی خاصی ندارد و دیگری تصویرگری و طراحی و بسته بندی بازی ها. خیلی اوقات طراح های غیرایرانی بر روی قواعد و قوانینی که شاید با محاسبات ریاضی یا مکانیک های دیگر گره خورده است و از قواعد طراحی بُردگیم محسوب می شود، معمولاً پس زمینه هایی با طرح هایی بین المللی اعمال می کنند، چراکه ممکن است با جنس و فرم بازی هماهنگ تر باشد. برای مثال پیش تر، طراحی اروپایی در بازی از زمینه اهرام مصر استفاده کرده بود. بخش دیگری که در زمینه فرهنگی بیشتر به چشم می آید، قسمت بصری و تصویری کار است. از قضا در چند سال گذشته، این حوزه با استقبال بیشتری روبرو شده و حتی طراحان و تولیدکنندگان نیز تلاش کرده اند تا برای بازی های ایرانی هویت سازی و بومی سازی کنند. خیلی از بازی هایی که پیروز به دریافت کپی رایت چاپ تصاویر اصلی نشدند، با تصویرسازی داخلی پیروز تر عمل کرده اند. تولیدکننده به نوعی بدون واسطه با مخاطبان در ارتباط است، تشخیص داده که بومی سازی به نزدیک تر شدن محصول به هویت اجتماعی و فرهنگی مخاطبان کمک می کند.

بازی در گذشته بیشتر برای بچه ها تلقی می شد و سرگرمیِ بچه ها بود اما امروزه بزرگ ترها و کسانی که معمولاً سن بیشتری دارند نیز طرفدار بازی های رومیزی یا بُردگیم ها شده اند. این تصویرگر با اشاره به تجربه چالش های زندگی در بازی، درباره چگونگی کارکرد و تأثیر آن بر زندگی و روان افراد گفت: بیشترین کارکرد بازی ها تجربه و تمرین موقعیت هایی است که به نوعی در زندگی یا فضاهای گسترده و مختلف پیش می آید. بازی مخلوطی از تصمیم گیری، سرعت عمل و چیدن استراتژی است که با ترکیبی از تم های متنوع هم جذابیت ایجاد می کند و هم تجربه موقعیت های مشابهِ زیست را در مقیاس کوچک تری زنده می کند. به طور اختصاصی، شاید اولین تأثیری که بُردگیم بتواند بگذارد، تجربه جمعی باشد. البته بازی هایی هم وجود دارد که بتوان به صورت فردی آن ها را بازی کرد که بر روی تصمیم گیری و حل مسئله از طریق شخص بازیکن متمرکز است، اما بازی ها برای شروع حداقل دو نفر و معمولاً بیش از دو نفر را احتیاج دارند؛ بنابراین تجربه جمعی اولین و مهم ترین تأثیر بازی های رومیزی تلقی می شود. حضور افراد با جنس نگاه های متفاوت و تصمیم های مختلف در مورد قوانین ثابت یک بازی، به نوعی هم کنش و تعامل میان بازیکن ها ایجاد می کند و هم موجب شناخت بیشتر هم بازی ها می شود. حین بازی، اتفاقات و تجربیاتِ جالبی ممکن است برای افراد اتفاق بیفتد که این نیز نکته قابل توجهی است.

او همچنین درباره قشرِ مخاطبانی که این روزها پای ثابت بازی های رومیزی (board game) هستند این طور شرح داد: در میان گروه های سنی اغلب قشرِ جوان جامعه و بعد از آن خانواده ها بیشتر مخاطبان بازی های رومیزی هستند. جوانان به دلیل دسترسی بیشتری که به فضای کافه ها و دیگر مکان ها دارند، فرصت بازی کردن برای شان آزادتر است. اما به طور کلی، از میان گروه هایی که گفته شد نیز اغلب جوانانی که با بُردگیم و فضای بازی علاقه مند و آشناترند، پای ثابت بازی تلقی می شوند. متأسفانه گروه های زیادی وجود دارند که دسترسی و فرصت تجربه کردن فضای بازی و تعامل جمعی را ندارند، اما تجربه ثابت کرده که اغلب این افراد بعد از تجربه بازی، نسبت به آن اشتیاق چندانی پیدا می کنند.

نعیم تدیّن در پایان با ابراز خرسندی از نبود واسطه ها میان تولیدکنندگان بازی با مخاطبان، گفت: در چندسال گذشته، هم تولیدکنندگان و هم طراح های ایرانی بر تولید بازی های تماماً داخلی تلاش بیشتری کرده اند. در حال حاضر چندین بازی اوریجینال طراحی شده در داخل ایران داریم که بازار خوبی دارند. اتفاق خوب و در حال وقوعِ فضای بُردگیم، ارتباط نزدیک تولیدکنندگان با مخاطبان و حذف واسطه هاست. چنان که هم زمان مخاطب منتقد خوبی است و هم تولیدکننده می تواند کیفیت محصولات را افزایش بدهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1325

به "بازی های رومیزی چه وضعیتی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی های رومیزی چه وضعیتی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید