معرفی بازار ادویه استانبول یا بازار مصری استانبول

به گزارش مجله سیاران، در بخش جنوبی برج پرشکوه و پرآوازه گالاتا که قلب استانبول نیز نامیده می گردد، بازار تاریخی و بزرگی وجود دارد که رایحه عطرآگین کالاهای رنگارنگش به مشام هر گردشگری که از فاصله چند صدمتری آن گذر کند، می رسد. بازار ادویه استانبول که به بازار مصری ها نیز معروفیت دارد، سال هاست که کانون ادویه جات رنگارنگ و خوردنی های لذیذ استانبول و ضیافتی برای شیفتگان چاشنی های خوش رایحه و غذاهای شرقی آسیاست.

معرفی بازار ادویه استانبول یا بازار مصری استانبول

این بازار برای بعضی، به خصوص فروشندگان ادویه، دلیلی برای خرید بلیط هواپیما استانبول و سفر به یگانه شهر اوراسیایی دنیا محسوب می شود؛ در حقیقت معروفیت و نیک نامی این بازار رنگارنگ در بین دنیاگردان چنان زیاد است که به اعتقاد بسیاری، سفر به استانبول بدون گشت وگذار در این بازار 350 ساله، سفری کامل نخواهد بود. مقاله پیش رو نیز به معرفی این جاذبه پرطرفدار و تاریخی اختصاص داده شده است تا اطلاعات بسیار مفیدی را در خصوص تاریخچه، معماری و کالاهای موجود در این بازار در اختیار شما عزیزان قرار دهد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با تماشای های بی شمار این بازار رنگارنگ آشنا شوید.

تاریخچه بازار بزرگ ادویه استانبول

این بازار در دهه 60 میلادی به عنوان بخش الحاقی مجموعه مسجد تازه استانبول یا مسجد ینی چامی در رستم پاشا، واقع در محله فاتح استانبول ساخته شد. عایدی حاصل از اجاره مغازه ها و حجره های این بازار، یاری هزینه ای بود برای تأمین فعالیت های خیرخواهانه و انسان محبت آمیز مسجد و مؤسسات وابسته به آن نظیر مدرسه، حمام و بیمارستان. نام این بازار در گویش مردم ترکیه، میصیر چارشیشی یا بازار مصر است، زیرا هزینه ساخت این بازار از مالیات هایی که از کالاهای وارداتی مصری اخذ می شد، تأمین شده بود.

بازار ادویه در استانبول در روزهای اوج خود، آخرین توقفگاه برای کاروان هایی بود که از چین، هند و ایران از راه جاده ابریشم به استانبول می آمدند. اما بازار ادویه کنونی، همچون گذشته دیگر در تصرف حجره های ادویه فروشی نیست، بلکه شمار زیادی از 85 فروشگاه موجود در این بازار را آجیل و خشکبارفروشی ها و کادوسراها تشکیل می دهند. بنابراین چنانچه به ادویه جات نیز احتیاجی نداشتید، امکان خرید سوغاتی گران بها در این بازار برای تکمیل سفری خاطره انگیز به استانبول وجود دارد.

چه کالاهایی در بازار ادویه استانبول به فروش می رسند؟

ادویه های رنگارنگ در کنار شیرینی های لوکوم به مانند جواهراتی زیبا در بازار ادویه مصری استانبول در کنار یکدیگر چیده شده اند تا از گردشگران و رهگذرانی که روزانه از بازار مصری استانبول می گذرند، دلربایی نمایند. لازم به ذکر است که در این بازار کالا هایی مثل خاویار، خشکبار، عسل، مواد غذایی، آجیل و میوه خشک نیز فروخته می شود. همان طور که پیش تر نیز بدان اشاره شد، در گذشته بازار ادویه صرفاً به فروش ادویه های گوناگون و رنگارنگ اختصاص داشت، اما با افزایش تدریجی حجره های اغذیه فروشی و طلافروشی، بازار ادویه استانبول از انحصار ادویه فروشان خارج شد و اکنون به مکانی برای خرید گستره وسیعی از کالاهای ترک مبدل گشته است.

با وجود اینکه مدت زمان زیادی از دوران امپراتوری عثمانی گذشته است، فضای دل انگیز این بازار از گذر زمان در امان مانده و کماکان حال و هوای دوران فرمانروایی عثمانی برآن حاکم است. در فضای روباز غرب بازار، حجره ها میوه های تازه و گوناگونی را می فروشند که هرروز از نقاط مختلفی از ترکیه به این بازار منتقل می شوند. ناگفته نماند که راسته ای مخصوص فروش پنیرهای لذیذ محلی نیز در این بازار واقع شده است تا دوستداران فرآورده های لبنی محلی نیز با دستان پر از این بازار برگردند.

چنانچه در پی خوش عطر و طعم ترین قهوه های ترک در استانبول هستید، بازدید از بازار ادویه فروش ها استانبول را در اولویت قرار دهید، چراکه در این بازار، معروف ترین تأمین نماینده قهوه در کل استانبول، به نام کوروکاهوسی محمد افندی، حضور دارد. این فروشگاه تقریباً 100 سال قبل در خیابان هاسیرچیلار ساخته شده است. لازم به ذکر است که خیابان هاسیرچیلار، جایی برای خرید غذا و بعلاوه لوازم خانگی بوده و سالانه مورد بازدید بسیاری از گردشگرانی که قصد دارند کالایی با قیمتی ارزان را خریداری نمایند، قرار می گیرد. همه این کالاها مورد توجه گردشگرانی هستند که با تور استانبول به این کشور سفر نموده اند.

معماری بازار ادویه استانبول

این بازار در دوران عثمانی ساخته شده است و طبیعتاً مؤلفه های معماری خاص دوران عثمانی یعنی ساده گرایی، مطلوبیت گرایی و شکوهمندی را در طراحی دل فریب خود دارد. طراحی این بازار شبیه L انگلیسی است و از 6 درب مختلف (دو درب بزرگ و چهار درب کوچک) تشکیل شده است. ردیف های آجرها و سنگ ها، این بازار را به مکان منحصربه فرد و بسیار زیبایی تبدیل نموده است. لازم به ذکر است که ضلع شرقی-غربی این بازار از آن یکی ضلع از حیث طول بزرگ تر است، زیرا بازار به شکل L انگلیسی طراحی شده است.

آیا کالاهای بازار ادویه استانبول گران است؟

گران فروشی با ماهیت این بازار در تناقض است، چراکه هدف از وجود چنین بازاری ایجاد فضایی رقابتی برای ارائه قیمتی منصفانه به مشتریان است. بااین وجود اگر قصد خرید کالایی را داشتید که با قیمتی فراتر از فروشگاه های سطح شهر عرضه شده است، می توانید مهارت چانه زنی خود را محک بزنید و در صورت موفقیت، تخفیف قابل توجهی را از فروشنده دریافت کنید.

بعضی از برترین حجره ها و فروشگاه های بازار که کالاهای خود را با قیمتی منصفانه به فروش می رسانند، عبارت اند از: یوکوزولار (Ucuzcular)، مالاتیا پازاری (Malatya Pazarı)، آیفر کائور (Ayfer Kaur)، عاریف اوغلو (Arifoğlu) و اورفا پازاری (Urfa Pazarı).

صرف غذا در بازار مصری استانبول

بالای ورودی اصلی بازار، پله های شیب داری وجود دارد که شما را به رستوران پاندلی می رساند. پاندلی یک رستوران تاریخی است که سه سالن نهارخوری با کاشی کاری های ایزنیکی فیروزه ای رنگ دارد، اما، صرف غذا در این رستوران پیشنهاد نمی شود، چراکه غذاهای این رستوران متأسفانه در برترین حالت ممکن از نظر کیفی میانه هستند. شما برای صرف غذایی لذیذ می توانید به کافه ها و رستوران هایی که در نزدیکی و یا در داخل بازار قرار دارند، مراجعه کنید.

چه هتل هایی در نزدیکی بازار ادویه استانبول وجود دارند؟

اگر قصد دارید در نزدیکی این بازار اقامت کنید، هتل مست (Mest) گزینه بسیار عالی برای شما خواهد بود. مست، نزدیک ترین هتل به بازار ادویه بوده و هتلی لوکس و چهار ستاره است که امکاناتی از قبیل اینترنت وایفای رایگان را به میهمانان خود ارائه می دهد. چندین هتل پنج ستاره دیگر، نظیر هتل لگاسی اتومن (Legacy Ottoman Hotel)، هتل کرونتون دیزاین (Cronton Design Hotel) و هتل رگیه اتومن (Reggie Ottoman Hotel) در نزدیکی بازار ادویه قرار دارند که هر کدام در نوع خود عالی بوده و از امکاناتی قابل قبول و خدماتی رضایت بخش برای گذراندن شبی به یادماندنی در استانبول ترکیه برخوردارند.

بازدید از بازار ادویه استانبول به چقدر زمان احتیاج دارد؟

اگر قصد ویترین گردی ندارید و صرفاً برای پیاده روی تند و تماشای اجمالی فروشگاه های بازار از این مکان تماشا می کنید، بعید است بازدید از این بازار بیش از 15 دقیقه طول بکشد. اما چنانچه قصد خرید کالایی را دارید و تحقیق و جستجو نیز بخشی از فرآیند خرید شماست، دست کم یک ساعت از زمان خود را باید به گشت وگذار در این بازار اختصاص دهید.

چگونه به بازار ادویه استانبول برویم؟

بازار ادویه جات استانبول درست در میدان امینونو و در پشت مسجد تازه استانبول واقع شده است. بسته به اینکه قصد دارید از کجای استانبول به سمت این بازار حرکت کنید، جهت دسترسی به بازار ادویه مصری استانبول می تواند متفاوت باشد. اگر در محله سلطان احمد قرار دارید، به وسیله تراموا می توانید در ایستگاه امینونو پیاده شوید و پس از چند دقیقه پیاده روی، به درب بازار ادویه استانبول برسید. چنانچه مبدأ حرکت شما میدان تقسیم استانبول است، به وسیله خطوط متروی پرسرعت و سوار شدن بر خط فونیکولار می توانید به ایستگاه کاباتاش بروید و از آنجا با استفاده از تراموا به ایستگاه امینونو که در چند قدمی میدان امینونو و بازار ادویه قرار گرفته است، دست یابید.

شما می توانید با استفاده از خودروی شخصی و وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی به بازار ادویه دسترسی داشته باشید. اما ازآنجایی که یافتن جای پارک خودرو در نزدیکی بازار ادویه کار آسانی نیست، توصیه ما این است که برای دسترسی به بازار ادویه از وسایل حمل و نقل عمومی که هزینه ارزان تری نیز دارند، بهره ببرید.

ادرس بازار ادویه استانبول: منطقه اروپایی فاتح، رستم پاشا، بازار میصیر چاریشی

ساعت بازدید از بازار ادویه استانبول

از ساعت 8 صبح تا 7:30 عصر در روزهای کاری می توانید از بازار ادویه استانبول تماشا کنید. شنبه ها بازار مصری استانبول نیم ساعت دیرتر (ساعت 8 عصر) تعطیل می شود و دوشنبه ها از ساعت 9:30 صبح درب های خود را بروی بازتماشامایندگان می گشاید. ضروری است ذکر شود که بازار مصری ها استانبول در اعیاد فطر و قربان و روز 29 اکتبر (روز جمهوری ترکیه) تعطیل است.

منبع: گردشبان
انتشار: 31 شهریور 1401 بروزرسانی: 31 شهریور 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1566

به "معرفی بازار ادویه استانبول یا بازار مصری استانبول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی بازار ادویه استانبول یا بازار مصری استانبول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید