بارش برف و کاهش دمای شدید در 13 استان

به گزارش مجله سیاران، تهران (پانا) -سازمان هواشناسی کشور نسبت به بارش برف در 13 استان و کاهش شدید دما بین 7 تا 20 درجه سانتیگراد هشدار داد وتوصیه هایی را به کشاورزان، دامداران و ... ارایه کرد.

بارش برف و کاهش دمای شدید در 13 استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از بارش برف، کولاک برف، رخداد مه و کاهش دید افقی، وزش باد شدید بین 60 تا 90 کیلومتر بر ساعت و احتمال وقوع بهمن از اواخر وقت چهارشنبه تا روز آدینه در ارتفاعات رشته کوه البرزخبر داد. این شرایط جوی فردا (30 دی ماه) برای نیمه جنوبی آذربایجان غربی و شمال غرب کردستان، چهارشنبه (1 بهمن ماه) برای استان های اردبیل، کرمانشاه، گیلان، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، نیمه جنوبی آذربایجان غربی، نیمه غربی کردستان و پنج شنبه (2 بهمن ماه) برای استان های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و شمال استانهای تهران، البرز و قزوین پیش بینی می گردد.

در پی حاکمیت این شرایط جوی بارش برف، کولاک برف، کاهش دید، لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای، احتمال وقوع بهمن در ارتفاعات، تاخیر و احتمال لغو پروازها وجود دارد بنابراین اجتناب از سفرهای غیر ضروری و همراه داشتن تجهیزات زمستانی، اجتناب و جلوگیری از فعالیت های کوهنوردی، آمادگی تجهیزات برف روبی و نمک پاشی و آمادگی ارگان های خدمات رسان توصیه می گردد.

در ادامه این هشدار با اشاره به کاهش شدید دما آمده است: از اوایل وقت پنج شنبه (2بهمن ماه) تا شنبه (4 بهمن ماه) این شرایط رخ می دهد و در نیمه غربی، مرکزی، جنوبی و استان های ساحلی دریای خزرکاهش نسبی 7 تا 12درجه دما و در شمال شرق و شرق کشورکاهش نسبی12تا 20 درجه دما و ماندگاری هوای سرد تا روز شنبه (4 بهمن ماه) در غالب مناطق کشور پیش بینی می گردد. این شرایط پنج شنبه (2 بهمن ماه) در شمال غرب ،سواحل شمالی و غرب، آدینه (3 بهمن ماه) در شمال غرب ،سواحل شمالی ،شرق ، غرب ، جنوب شرق وتهران و شنبه (4 بهمن ماه) در شمال غرب ،سواحل شمالی ،شرق ، غرب، جنوب شرق و تهران دور از انتظار نیست.

در این شرایط افزایش مصرف سوخت و حامل های انرژی، خسارت به محصولات و تاسیسات کشاورزی، یخبندان شبانه یخ زدگی و لغزندگی جاده ها پیش بینی و نسبت به مدیریت در توزیع و مصرف بهینه انرژی، احتیاط در تردد جاده ای و آمادگی ارگان های خدمات رسان توصیه می گردد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ دیگری آورده است: با توجه به کاهش دما احتمال وارد شدن خسارت به محصولات و تاسیسات کشاورزی وجود دارد. از این رو در مزارع و باغ ها از کودهای مناسب جهت کاهش تنش سرمایی استفاده گردد و نهاده های کشاورزی به مکان های مناسب منتقل شوند.

خودداری ا انجام عملیات یخ آب زمستانه در دماهای کمتر از منفی 10درجه سانتیگراد، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف(به خصوص صیفی جات استان بوشهر و هرمزگان)، حفاظت از مزارع گوجه فرنگی و صیفی جات در برابر سرما از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی برای حفاظت از باغ ها و مزارع است.

این سازمان در ادامه توصیه نموده است که در سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبارها دما تهویه و تنظیم و سوخت سالن ها نیز باتوجه به کاهش دما تامین گردد. دما و رطوبت انبارها نیز با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی کنترل گردد.

در ادامه این هشدار به مرغداران و دامداران توصیه شده است که دمای هوا را در سالن ها تهویه و تنظیم نمایند و سوخت سالن ها نیز باتوجه به کاهش دما تامین گردد.

تامین ذخیره آب آشامیدنی مورد احتیاج روزانه دام با توجه به احتمال یخ زدگی آب ، اطمینان از خشک بودن بستر جهت بالا بردن توانایی دام به مقاومت در برابر تنش سرما، تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها باتوجه به کاهش دما، جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها، پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری ها باتوجه به کاهش دما و پایش تب برفکی در دامداری ها از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.

عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی و کاهش غذادهی به میزان نصف نرمال به دلیل کاهش دما و شکستن یخ آب سطح استخرها در مناطق سردسیر جهت هوادهی به ماهی ها از توصیه های سازمان هواشناسی برای محافظت از استخرهای پرورش ماهی در برابر کاهش دما است.

بر اساس این هشدار نارنجی رنگ عشایر، دامداران و زنبورداران نیز از عبور در ارتفاعات و مراتع با توجه به کاهش دما خودداری و کندوها را در مقابل کاهش دما و وزش باد عایق بندی و حفظ نمایند.

تغذیه کمکی کلونی ها جهت زمستان گذرانی از دیگر توصیه های هواشناسی است.

در ادامه هشدار سازمان هواشناسی تاکید شده است که برای حفاظت از ماشین آلات و ادوات کشاورزی تخلیه آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر صورت گیرد، از ضدیخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی استفاده و از ادوات کشاورزی با توجه به فرایند کاهشی دما محافظت گردد.

در ادامه، سازمان هواشناسی از وزش باد شدید تا خیلی شدید 70 تا 90 کیلومتر بر ساعت طی روز چهارشنبه (1 بهمن) تا روز آدینه (3 بهمن) در بعضی مناطق کشور خبر داده است.بر این اساس این شرایط طی روز چهارشنبه (1 بهمن) در استان های اردبیل، گیلان، مازندران، ایلام، خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، اصفهان، یزد، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان و کرمانشاه پیش بینی می گردد.

وزش باد شدید همچنین طی روز پنج شنبه (2 بهمن) در استان های گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و طی روز آدینه (3 بهمن) در جنوب فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال وارد شدن خسارت به گلخانه ها و تاسیسات کشاورزی و احتمال شکستن درختان وجود دارد. از این رو نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد مستحکم شوند و از محلول پاشی پاشی و سم پاشی نیز خودداری گردد.

استحکام و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و محافظت از کندوها و استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه کن شدن درخت باتوجه به باد و سرما از توصیه های سازمان هواشناسی است.

این سازمان در انتها هشدار خود تاکید نموده است که در مناطق سردسیر دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درهای سالن ها اقدام نمایند و سالن های مرغداری نیز نسبت به تهویه و کنترل دما در شرایط باد اقدامات لازم را انجام دهند. خودداری از انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین از توصیه های دیگر سازمان هواشناسی است.

به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 870

به "بارش برف و کاهش دمای شدید در 13 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش برف و کاهش دمای شدید در 13 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید