آیا ورزش در هوای گرم کالری بیشتری می سوزاند؟

به گزارش مجله سیاران، احتمالاً بسیاری از ما شنیده ایم که ورزش کردن در هوای گرم می تواند کالری بیشتری از بدن ما را بسوزاند و ورزش کردن در چنین هوایی برای افرادی که در پی سوزاندن کالری هستند می تواند ثمربخش تر باشد، اما این باور تا چه حد با دستاورد های علمی در این خصوص مطابقت دارد؟

آیا ورزش در هوای گرم کالری بیشتری می سوزاند؟

به گزارش خبرنگاران، پاسخ کوتاه و اولیه به این پرسش بله است؛ هنگامی که تمرین می کنید و هوا گرم است، سیستم قلبی عروقی شما باید به کار بیفتد تا بدن شما را خنک کند و دمای بدن را متعادل نگه دارد. بنابراین، کوشش بیشتر بدن شما برای خنک کردن خود در محیط های گرم تر احتمالاً منجر به مصرف انرژی بیشتر می گردد. اما ماجرا به همین سادگی هم نیست و کارشناسان می گویند در شرایط آب و هوایی مناسب تر، می توانید به نتایج بهتری برسید و حتی کالری بیشتری بسوزانید.

بیائید کمی دقیق تر به این تناقض مطرح شده بپردازیم؛ همانطور که در بالا ذکر شد، بدن شما باید در گرما بیشتر کار کند تا در طول ورزش خود را خنک نگه دارد، بنابراین می توان گفت که کالری بیشتری خواهید سوزاند، اما هلن اولری، فیزیوتراپ ورزشی می گوید؛ کالر های سوزانده شده در چنین شرایطی کمترین تأثیر بر کاهش وزن را دارند. وی در این خصوص شرح می دهد: در طول ورزش، دمای بدن شما به علت پشتیبانی از فعالیت های فیزیکی، افزایش می یابد. سپس بدن با فرآیند تعریق دمای خود را تنظیم می نماید تا گرما بتواند از بدن خارج گردد. حالا اگر آب و هوای گرم را نیز به این فرآیند اضافه کنید، متوجه خواهید شد که بدن شما مجبور است برای کاهش دمای خود سخت تر کار کند..

اما جالب اینجاست که بدن ما به گونه ای شگفت انگیز می تواند خود را با محیط های گرم تر سازگار کند. یک تحقیق منتشر شده در نشریه Sports Medicine نشان می دهد افرادی که فقط به مدت 14 روز در محیط های گرم تر تمرین نموده اند، بدنشان توانسته سازگاری های فیزیولوژیکی کاملی را با دما ایجاد کند. اولری شرح می دهد: این بدان معناست که بدن ما به سرعت می تواند خود را با شرایط مختلف و سخت سازگار کند. در نتیجه بدن برای حفظ تعادل دمای خود واقعا نیازی به سوزاندن کالری بیش از حد ندارد، زیرا سازگاری سبب شده تا بدن با حداقل مصرف کالری، دمای خود را متعادل نگه دارد.

وقتی هوا گرم است، بدن شما خون بیشتری را برای گردش در پوست ارسال می نماید، بنابراین خون کمتری در عضلات باقی می ماند. بعضی از محققان این نظریه را مطرح نموده اند که این می تواند متابولیسم بی هوازی بدن را افزایش دهد، یعنی بدن شما گلوکز را به لاکتات تبدیل می نماید؛ بنابراین می توانید به جای استفاده از اکسیژن برای انرژی، چربی های ذخیره شده در بدن را بسوزانید، اما همه تحقیقات اخیر این ایده را تایید نمی نمایند.

کار دیگری که بدن شما برای خنک نگه داشتن انجام می دهد این است که عرق فراوری می نماید. اندازه عرق شما به اندازه جریان خون پوست مرتبط است، اما اندازه تعریق ما به هر حال متغیر است و به محیطی که در آن هستیم، لباس و فعالیت بدنی که انجام می دهیم بستگی دارد. با وجود این، تعریق می تواند منجر به کم آبی بدن نیز گردد، به خصوص اگر مایعی را که از دست داده اید جایگزین نکنید. کم آبی بدن در اثر از دست دادن عرق منجر به کاهش حجم خون و تونیسیت پلاسما [توانایی سلول در حرکت آب]می گردد که هر دو باعث کاهش عرق و جریان خون پوست می شوند. به همین علت، توانایی بدن شما برای خلاص شدن از گرما کاهش می یابد و خطر کم آبی جدی افزایش می یابد؛ بنابراین ورزش در گرما می تواند خطر گرمازدگی را افزایش دهد. این حالت زمانی رخ می دهد که بدن در پاسخ به عوامل خارجی مانند دما بیش از حد گرم گردد. اولری می گوید: شما می توانید در هوای گرم ورزش کنید، اما مهم است که چند نکته را در نظر بگیرید. هر چه دما بالاتر باشد، خطر کم آبی یا گرمازدگی بیشتر است. پس بهتر است به زمانی که روز در حال خنک شدن است دقت کنید و سعی کنید تمرین خود را برای آن موقع تنظیم کنید. به طور کلی صبح زود یا در اواخر عصر برترین زمان برای ورزش کردن است.

روی هم رفته موضوع سوزاندن کالری بیشتر در جریان ورزش در هوای گرم، اگرچه تا حدی درست است، اما باید توجه داشت که تکرار این امر باعث می گردد که بدن ما با شرایط ورزش در هوای گرم سازگار گردد و در نتیجه برای خنک نگه داشتن خود کالری کمتری بسوزاند. از طرف دیگر ورزش در هوای گرم می تواند سبب گرما زدگی و اختلال در عملکرد تعریق گردد که این امر می تواند عوارض مهمی در زمینه سلامتی ما ایجاد کند. پس کارشناسان توصیه می نمایند ورزش خود را تا حد امکان به ساعات بسیار گرم روز موکول نکنید تا نتیجه بهتری از ورزش خود بدست آورید.

منبع: livescience

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1533

به "آیا ورزش در هوای گرم کالری بیشتری می سوزاند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ورزش در هوای گرم کالری بیشتری می سوزاند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید