10 نکته طلایی برای خلاقیت در عکاسی خیابانی

به گزارش مجله سیاران، نشستن در گوشه ای از محلات و مکان های معروف و تماشا کردن مردم می تواند ساعت ها شما را سرگرم کند. رفتارها، کلیشه های فرهنگی و برخورد های مختلفی را می توانید مشاهده کنید که واقعا شگفت انگیز هستند. عکاسی خیابانی دقیقا به همین علت و با همین هدف شکل گرفته است؛ اینکه بتوانید این احساسات باورنکردنی و کاملا واقعی را ثبت کرده و به تصویر بکشیم. بنابراین، عکاسی خیابانی سعی می کند که احساسات مردم را به تصویر بکشد و این اصلا کار آسانی نیست. در این مقاله چند ترفند و قانون طلایی برای گرفتن عکس های خیابانی عالی را به شما معرفی خواهیم کرد.

10 نکته طلایی برای خلاقیت در عکاسی خیابانی

1- به سوژه های خود نزدیک شوید

عکس گرفتن از افراد از راه دور چندان کار مناسبی نیست و حتی کمی ترسناک است. تصور کنید در حال قدم زدن در خیابان هستید و فردی از راه دور از شما عکاسی می کند. چه احساسی خواهید داشت؟ بنابراین، بهتر است مستقیم به سوژه های خود نزدیک شوید تا بتوانید دامنه احساسات آن ها را ثبت کنید. نزدیک تر بودن به سوژه ها باعث می شود بیننده نگاه جامع تری به جزئیات عکس هم داشته باشد. هرچه جزئیات بیشتری تعیین باشد، ارتباط بیشتری با عکس برقرار خواهد شد. این جزئیات شاید شامل انعکاس خورشید روی شیشه عینک مخاطب، نحوه درخشش چشم ها، حالات عجیب چهره آن ها یا هر چیز دیگری باشد. در واقع، این جزئیات هستند که عکاسی خیابانی را خاص و زیبا می سازد. در انتها، حتماً توجه داشته باشید که قبل از عکس گرفتن، از افراد اجازه بگیرید.

2- خیابان ها در طول شب سرزنده تر هستند

فضای شهرها در طول شب کاملا متفاوت با روز است. نور مصنوعی چراغ ها و تابلوها فرصت شگفت انگیزی را برای گرفتن عکس هایی خاص و الهام بخش در اختیار شما قرار می دهد. سعی کنید در بخش های شلوغ تر و سرزنده تر شهر رفته و عکاسی کنید. نور چراغ ماشین ها همیشه سوژه ای عالی است و اگر بتوانید آن را در کنار سوژه ای دیگر ترکیب کرده و به کار بگیرید، حتما نتایج جالبی ثبت خواهید کرد. از سوی دیگر، عکاسی از افراد مختلفی که در حال گذراندن زندگی شبانه خود هستند هم می تواند کار جالبی باشد. به عبارت دیگر، هر چیزی که نشان دهنده تفاوت زندگی در طول روز و شب باشد میتواند سوژه ای مناسب برای شما قلمداد شود.

3. هرگز بدون دوربین از خانه خارج نشوید

وقتی صحبت از عکاسی خیابانی می شود، هیچ زمان بهتر و ساعت طلایی وجود ندارد. همین امر باعث می شود این سبک عکاسی کاملا خاص، منحصربه فرد و کاملا متفاوت از سایر سبک های عکاسی باشد. وقتی به عکاسی خیابانی فکر می کنیم باید در نظر داشته باشیم که همیشه ممکن است اتفاق جالبی در حال رخ دادن باشد و همیشه یک لحظه عالی برای ثبت کردن وجود داشته باشد. بنابراین، هرگز دوربین را در منزل جا نگذارید، چراکه ممکن است آن لحظه لحظه و عکس عالی که همیشه انتظار آن را داشتید را از دست بدهید.

4- روی معماری ها تمرکز کنید

یکی از دلایل خاص و هیجان انگیز بودن سفر این است که هر شهر بسیار منحصر به فرد است. هر شهر معمولا معماری خاصی خود را دارد و همین می تواند سوژه ای مناسب برای عکاسی خیابانی محسوب شود. بنابراین، سعی کنید جوهر اصلی و هویت درونی آن شهر را همیشه به تصویر بکشید. این موضوع درباره بسیاری از شهرهای قدیمی اروپا یا آسیایی صدق می کند. عکاسی خیابانی در این شهرها می تواند بسیار جالب و سراسر از سوژه و موقعیت باشد. اگر کارتان را به خوبی انجام دهید، مخاطب کاملا احساس خواهد کرد که در آن محیط قرار گرفته است. عکاسی از مردم همیشه جالب و دوست داشتنی است، ولی ساختمان ها را هم از قلم نیاندازید. این ساختمان ها هستند که زندگی و روح جدیدی به شهر می بخشند.

برای ایجاد یک عکس مجذوب کننده و خاص، لازم نیست همیشه یک پرتره شخصی یا یک کادربندی خاص با منظره ای عجیب را ثبت کنید. انتخاب فاصله کانونی مناسب و ثبت یک تصویر بوکه (با پس زمینه تار) همیشه می تواند ترکیب خیلی مجذوب کنندهی ایجاد کند. نقش و رنگ های موجود در منطقه ها شهری می تواند با یکدیگر ترکیب شده و جلوه ای رنگی و زیبا ایجاد کنند.

5- مردم نباید لزوماً در عکاسی خیابانی حاضر باشند

اگرچه عکاسی خیابانی بیشتر درباره افراد و مردم است، ولی لزومی هم ندارد که همیشه یک فرد یا افرادی هم در عکس شما حاضر باشند. عکاسی خیابانی در ارتباط با زندگی است و گاهی اوقات واقعاً نیازی نیست که مردم هم در وسط فریم عکاسی شما باشند.

هدف این سبک عکاسی، ثبت لحظات خاص و مجذوب کننده است. هیچ قانون خاصی وجود ندارد که چطور بدون حضور افراد و مردم مختلف عکاسی خیابانی کنید، ولی هدف این است که نوعی معنا و خاص بودن را از طریق عکس به تصویر بکشید.

فرقی نمی کند که در کجا زندگی می کنید. ولی اگر در منطقه ها نسبتا خلوت تر زندگی می کنید، بد نیست که به این ایده کمی بیشتر فکر کنید. واقعا ایده اشتباهی است که خیلی از عکاس ها همیشه و در هر حالتی سعی می کنند که مردم را هم در عکس های خیابانی خود داشته باشند. گاهی اوقات منظره پیش روی شما آن قدر مجذوب کننده است که گنجاندن فردی غریبه در آن ممکن است بدتر به کار شما آسیب بزند. بعضی فکر می کنند این افراد هستند که باعث می شوند به یک عکس عنوان عکس خیابانی بدهیم. ولی این طور نیست. افراد حاضر در عکس واقعا باید چیزی به کادر و عکس شما اضافه کنند. صرف حضور بی معنای آن ها هیچ مزیتی به همراه ندارد.

6- همیشه لازم نیست از چهره افراد عکاسی کنید

یکی دیگر از باورهای اشتباه عکاسی خیابانی این است که لزوما باید از چهره افراد عکاسی کرد و هرگز نباید از پست سر آن ها عکاسی کرد. اگرچه چهره افراد یکی از قوی ترین ابزارها برای نشان دادن و بروز احساسات هستند، ولی همیشه لازم نیست که عکس از چهره افراد باشد. این موضوع به خصوص زمانی صدق می کند که سوژه شما چهره ای مجذوب کننده (نه از لحاظ زیبایی، بلکه از لحاظ انتقال حس به عکس) ندارد.

البته باید در نظر داشته باشید که از دست دادن عکاسی از یک چهره مجذوب کننده به خاطر تکنیک اشتباه یا ترس شامل این ها نمی شود. اگر احساس می کنید که چهره او برای عکاسی مجذوب کننده است، باید آن را ثبت کنید. ولی این موضوع نباید باعث شود که حالات بدن خاص، دست ها، لباس یا سایر عناصر موجود را نادید گرفته و خود را محدود به عکاسی از چهره کنید. این ها گاهی اوقات مجذوب کننده ترین بخش عکاسی خیابانی هستند. در این شرایط خاص، شاید بهتر باشد کاملا به سوژه نزدیک شده از فاصله کمتری عکاسی کنید تا جزئیات با دقت و کیفیت بهتری ثبت شوند.

7- عکاسی خیابانی هیچ ارتباطی با شانس ندارد

بعضی تصور می کنند که عکاسی خیابانی شانسی است و شکار لحظه و سوژه مناسب بدون شانس و اقبال ممکن نیست. واقعیت این است که به عنوان یک عکاس، شما باید شانس خودتان را ایجاد کنید. صدها و هزاران موقعیت شانسی در طول روز برای هر فرد رخ می دهد و ممکن است به آن ها توجه نکنیم. فرق یک عکاس خیابانی پیروز در این است که این لحظات را به خوبی شناسایی و شکار می کند.

عکاسی مستلزم آن است که دنبال این لحظات خاص بگردید و برای آن ها صبر کنید. هرچه تجربه بیشتری کسب کنید، احساس می کنید که موقعیت های بیشتری در اطراف شما ایجاد می شود. ولی واقعیت این طور است که موقعیت های بیشتری رخ نمی دهد، بلکه شما بهتر می توانید آن ها را شناسایی کنید.

8- همیشه در حالت Manual عکاسی نکنید!

برای عکاسی خیابانی هیچ لزومی ندارد که همیشه در حالت دستی (Manual) عکاسی کنید. توصیه می کنیم خودتان را به این قانون محدود نکنید، چرا که کار عکاسی را بی دلیل برای خودتان سخت می کنید. تنظیم صحیح دوربین می تواند تبدیل به یکی از دغدغه های شما شده و زمان زیادی از شما بگیرید. تصور کنید با سوژه مناسبی روبه رو شدید، ولی ابتدا باید ISO را با نور محیط و دیافراگم را هم تنظیم کنید! بخشی از تمرکز شما همیشه معطوف به این موضوعات خواهد بود و باعث می شود سوژه های احتمالی اطرافتان را از دست بدهید.

توصیه می کنیم دوربین را در حالت اولویت با دیافراگم قرار دهید. میزان F/8 می تواند جالب باشد. برای ISO هم میزان 400 در بیشتر مواقع کافی است. تنظیم سرعت شاتر را به خود دوربین بسپارید. با این حال، اگرچه خیلی ها توصیه می کنند که برای عکاسی خیابانی بهتر است از دیافراگم F/8 استفاده کنید، ولی با این حال، خودتان را محدود به هیچ چیز نکنید. هر تنظیمی که حس می کنید در این صحنه بهتر است را انتخاب کنید.

9- در عکس حضور داشته باشید

این تصور صحیح نیست که عکاس در عکاسی خیابانی باید نامرئی باشد. امکان ندارد از فردی عکاسی از فاصله نسبتا نزدیک عکاسی کنید و فرد متوجه حضور شما نشود. اگر در شهرهای خیلی شلوغ و پر ازدحام عکاسی می کنید، شاید این موضوع ممکن باشد، ولی در شهرهای کوچک و خلوت تر، حتما فرد متوجه شما خواهد شد. چه ایرادی دارد به شما یا دوربین نگاه کند؟ همین موضوع شاید خیلی از اوقات مجذوب کنندهیت ویژه ای به عکس اضافه کند. در هرحال، خودتان را محدود به این موضوع نکنید و هیچ ترسی بابت شکاندن این قانون نداشته باشید.

10- خودتان را محدود به لنز پرایم نکنید

قانون نانوشته ای در دنیای عکاسی خیابانی وجود دارد که می گوید برای این کار باید از لنزهای پرایم استفاده کنید. لنزهای پرایم فاصله کانونی ثابتی دارند. بعد از مدتی استفاده، ممکن است متوجه شوید که این فاصله کانونی باب میل شما نیست. چاره ای جز تعویض دوربین نخواهید داشت. این جهت آزمون و خطا ممکن است چندین ماه زمان بگیرد و ضرر مالی زیادی هم به شما وارد شود. بنابراین در وهله اول چرا خودمان را محدود به استفاده از لنز پرایم کنیم؟ توصیه ما این است که کار خودتان را با لنزهای زوم شروع کنید. بعد از مدتی کسب تجربه، سبک و علاقه خاص خودتان در عکاسی خیابانی را به راحتی پیدا می کنید. گاهی اوقات خودتان باید بعضی چیزها را حس و تجربه کنید تا متوجه شوید چه چیزی برای شما بهتر و مناسب تر است.

منابع: Skillshare، PetaPixel

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1368

به "10 نکته طلایی برای خلاقیت در عکاسی خیابانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته طلایی برای خلاقیت در عکاسی خیابانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید