پیشنهاد یک دانشمند ایرانی درباره چراغ هدایت

به گزارش مجله سیاران، علی حاج بابایی، دانشمند ایرانی، طرحی را برای اضافه کردن چراغ سفید به چراغ هدایت ارائه داده است که می تواند به بهبود کارآیی خودروهای خودران و جریان عبور و مرور یاری کند.

پیشنهاد یک دانشمند ایرانی درباره چراغ هدایت

علی حاج بابایی، دانشمند ایرانی، طرحی را برای اضافه کردن چراغ سفید به چراغ هدایت ارائه داده است که می تواند به بهبود کارآیی خودروهای خودران و جریان عبور و مرور یاری کند.

به منظور بهینه سازی جریان عبور و مرور، بسیاری از وسایل نقلیه خودران هم با یکدیگر و هم با سیستم های کنترل ترافیک شهری ارتباط برقرار می نمایند. دانشمندان اکنون پیشنهاد می نمایند که شاید اضافه نمودن یک چراغ سفید به تقاطع های کنترل شده بتواند به بهبود شرایط یاری کند.

تا زمانی که وسایل نقلیه خودران به عنوان یک وسیله نقلیه نادر باقی بمانند، سیستم چراغ هدایت سبز/زرد/قرمز بدون احتیاج به رنگ اضافی احتمالا برترین عملکرد را خواهد داشت اما علی حاج بابایی(Ali Hajbabaie)، دانشمند ایرانی و همکارانش در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی(NC State) بر این باور هستند که با رایج شدن استفاده از وسایل نقلیه خودران ممکن است شرایط تغییر نمایند.

اینجاست که رنگ سفید وارد می گردد. ایده این است که وقتی گروهی از وسایل نقلیه خودران به یک تقاطع نزدیک می شوند، بتوانند با یکدیگر و با رایانه ای که چراغ های هدایت آن تقاطع را روشن می نماید، ارتباط برقرار نمایند. همه آن وسایل نقلیه خودران برای عبور از تقاطع با بیشترین سرعت و کارآیی ممکن، حرکات خود را هماهنگ می نمایند. تعداد معینی از خودروهایی که در یک جهت حرکت می نمایند، منتظر می مانند تا تعداد معینی از خودروهایی که در جهت دیگری حرکت می نمایند، عبور نمایند.

در این مرحله از جریان عبور و مرور، چراغ های هدایت به رنگ سفید تغییر خواهند کرد. این امر به رانندگان خودروهای غیر خودران امکان می دهد تا بدانند که حق تقدم به وسیله وسایل نقلیه خودران دیکته می گردد و تنها کاری که آنها باید انجام دهند، این است که به سادگی خودروی جلوی خود را دنبال نمایند. بدین ترتیب، اگر خودروی جلو متوقف گردد، می ایستند و اگر از تقاطع عبور کند، آنها نیز همین کار را انجام می دهند.

در همان تقاطع، زمانی که اکثریت قریب به اتفاق خودروهای در حال نزدیک شدن، وسایل نقلیه خودران نباشند، چراغ ها به روال معمول سبز/زرد/قرمز خود بازمی گردند. بدین ترتیب، چراغ سفید به سادگی روشن نمی گردد.

به گفته دانشمندان، شبیه سازی های رایانه ای مبتنی بر جریان عبور و مرور در دنیا واقعی نشان می دهند که این ایده قطعا شایستگی دارد. به عنوان مثال، چراغ سفید در بعضی موارد می تواند تاخیرهای ناشی از ترافیک را تا بیش از 90 درصد کاهش دهد.

حاج بابایی گفت: شبیه سازی ها چندین نکته را به ما می گویند. نخست اینکه وسایل نقلیه خودران بدون توجه به وجود رنگ سفید، جریان ترافیک را بهبود می بخشند. دوم این که اگر وسایل نقلیه خودران وجود داشته باشند، چراغ سفید می تواند جریان عبور و مرور را بیشتر بهبود ببخشد. این امر باعث کاهش مصرف سوخت نیز می گردد. سوم اینکه هرچه درصد عبور و مرور در یک تقاطع دارای چراغ راهنمای سفید که شامل وسایل نقلیه خودران است بیشتر باشد، رفت و آمد در تقاطع سریع تر خواهد بود و آمار مصرف سوخت بهتر است.

وی اضافه نمود: در شبیه سازی های اجرا شده دیدیم حتی در شرایطی که فقط 10 درصد از خودروهای حاضر در یک تقاطع خودران بودند، چراغ سفید باز هم تاخیرهای ترافیکی را تا سه درصد کاهش داد. چراغ راهنما لزوما نباید سفید باشد اما روی وجود رنگ چهارم توافق وجود دارد.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 21 بهمن 1401 بروزرسانی: 21 بهمن 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1633

به "پیشنهاد یک دانشمند ایرانی درباره چراغ هدایت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد یک دانشمند ایرانی درباره چراغ هدایت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید