مقدار گاز هیدروژن موجود در جهان محدود است

به گزارش مجله سیاران، ستاره شناسان مدت ها بود که می دانستند کهکشان ها در زمان آغاز تشکیل جهان نسبت به جهان امروز، ستاره ها را سریع تر تشکیل می دادند.

مقدار گاز هیدروژن موجود در جهان محدود است

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تک اکسپلوریست، اخترشناسان مرکز ملی اخترفیزیک رادیویی با استفاده از تلسکوپ رادیویی متروویو غول پیکر(GMRT) به روز شده در پونا و محققان موسسه تحقیقاتی رامان(RRI) محتوای هیدروژن اتمی کهکشان ها را طی هشت میلیارد سال گذشته که در آن زمان جهان جوان بود، اندازه گیری کرده اند. برای اولین بار ستاره شناسان پیروز به اندازه گیری محتوای گاز هیدروژن اتمی موجود در کهکشان های ستاره ساز طی هشت میلیارد سال گذشته شده اند.با توجه به تشکیل بسیار زیاد ستاره ها در کهکشان های اولیه، گاز اتمی آنها طی یک یا دو میلیارد سال گذشته به دلیل تشکیل ستاره مصرف شده است و این بدان معناست که جهان سوخت نامحدود برای ادامه فرایند تشکیل ستاره ها برای همیشه ندارد.

آدیتیا چودوری(Aditya Chowdhury) دانشجو مقطع دکترا و نویسنده اصلی این تحقیق گفت: اگر کهکشان ها نتوانند گاز بیشتری بدست آورند، فعالیت تشکیل ستاره آنها کاهش یافته و سرانجام متوقف می شود. کاهش فعالیت مشاهده شده در تشکیل ستاره را می توان با فرسودگی هیدروژن اتمی توضیح داد.

طی این مطالعه محققان با استفاده از تلسکوپ رادیویی متروویو غول پیکر، به دنبال یافتن یک خط طیفی در هیدروژن اتمی می گشتند. برخلاف ستاره ها که در طول موج های نوری به شدت نور ساطع می کنند، سیگنال هیدروژن اتمی در طول موج های رادیویی با طول موج 21 سانتی متر ، نهفته هستند و تنها با تلسکوپ رادیویی قابل تشخیص هستند.

متأسفانه این سیگنال 21 سانتی متری بسیار ضعیف است و حتی رصد آن توسط کهکشان های دور دست و تلسکوپ رادیویی متروویو غول پیکر نیز سخت است. برای غلبه بر این محدودیت محققان از تکنیکی به نام انباشته شدن(stacking) برای ترکیب سیگنال های 21 سانتی متری نزدیک به هشت هزار کهکشان که قبلاً با تلسکوپ های نوری شناسایی شده بودند، استفاده کردند و توسط این روش میزان متوسط گاز این کهکشان ها را اندازه گیری کردند.

کی اس داراکاناث(K. S. Dwarakanath) یکی از نویسندگان این تحقیق گفت: در سال 2016 ما از تلسکوپ رادیویی متروویو غول پیکر ارتقا نیافته برای انجام یک مطالعه مشابه استفاده کرده بودیم و به همین دلیل تنها توانسته بودیم به تجزیه و تحلیل حدود 850 کهکشان بپردازیم. اما حال با کمک تلسکوپ رادیویی متروویو غول پیکر ارتقا یافته پیروز به بررسی تعداد کهکشان های بیشتر شدیم که این یک گام بزرگ است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 687

به "مقدار گاز هیدروژن موجود در جهان محدود است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدار گاز هیدروژن موجود در جهان محدود است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید