عقب نشینی سه کشور اروپایی از طرح قطعنامه علیه ایران

به گزارش مجله سیاران، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد انگلیس، فرانسه و آلمان از طرح خود تحت حمایت آمریکا در مورد تصویب قطعنامه در انتقاد از ایران به دلیل کاهش همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی، در شورای حکام عقب نشسته اند.

عقب نشینی سه کشور اروپایی از طرح قطعنامه علیه ایران

با ما سفر کنید و با تورهای ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

نورمن لارنس خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال نیز این خبر را تائید کرد.

او در توئیتی نوشت: اخباری به گوش می رسد که قطعنامه سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) علیه ایران در آژانس ارائه نخواهد شد. آن ها عقب نشینی کردند.

طبق این گزارش، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نموده رافائل گروسی قرار است ساعت 11 به وقت گرینویچ کنفرانسی خبری داشته باشد.

به نوشته رویترز، آژانس دلیل این کنفرانس را اعلام ننموده اما دیپلمات های مذکور گفته اند مدیرکل آژانس به 35 عضو شورای حکام گفته که این نهاد میخواهد در ماه آوریل (ماه آینده میلادی) با ایران گفت وگوهای فنی انجام دهد.

همزمان لارنس نورمن خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال مستقر در بروکسل در صفحه توییتر خود به نقل از بعضی منابع نوشت احتیاط آمریکا درباره واکنش ایران به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام نقش مهمی در عقب نشینی اروپا داشته است

نورمن لارنس می گوید که نگرانی آمریکا در مورد واکنش احتمالی ایران به قطعنامه شورای حکام، در عقب نشینی تروئیکای اروپا نقش کلیدی داشته است.

وزیر امور خارجه فرانسه سه شنبه شب گفته بود که قطعنامه ای علیه ایران به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارایه می گردد و آن را انتقادی خواند. ژان ایو لودریان ادعا کرد که این قطعنامه در روزهای آینده ارائه خواهد شد.

ایران پیشتر تاکید نموده بود در صورت صدور قطعنامه درباره توافق اخیر با آژانس بازنگری می نماید.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در اشاره به کوشش برای صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام، گفته بود: حرکت غلطی را اروپایی ها با حمایت از آمریکا در شورای حکام آغاز نموده اند، فکر می کنیم این حرکت باعث بهم ریخته شدن شرایط خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشور تاکید نمود: بهم ریختگی شرایط کنونی را به وسیله سفیر ایران در وین به همه اعضای شورای حکام شرایط شرح داده ایم، امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نگردد راهکارهایی داریم.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی هم به شورای حکام هشدار داده بود در صورتی که در نشست خود نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی قطعنامه ای را علیه کشورمان صادر نمایند، ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت و در این راستا نامه ای هم ارسال شده است.

امروز هم حسن روحانی رییس جمهور تاکید نمود آژانس بین المللی انرژی اتمی مکان بازی سیاسی نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 932

به "عقب نشینی سه کشور اروپایی از طرح قطعنامه علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقب نشینی سه کشور اروپایی از طرح قطعنامه علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید