دستگاه های خودپرداز در خارج از کشور

به گزارش مجله سیاران، آشنایی با خودپردازهای خارج از کشور

شما چه به یورو، شِکِل، پزو، دلار یا پوند احتیاج داشته باشید، معمولاً پول گرفتن از دستگاه خودپرداز بانکی ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای به دست آوردن پول نقد در خارج از کشور است. بزرگ ترین مزیت استفاده از کارت عابر بانک این است که پولی که شما دریافت می کنید بر مبنای نرخ صرافی عمده فروشی محاسبه می شود که معمولاً تنها برای تبادلات کلان بین بانکی محاسبه می شود. این نرخ اغلب بسیار بهتر از نرخی است که در صرافی های محلی پرداخت می کنید. علاوه بر این، بانک های محلی کارمزد تراکنش را هم به این نرخ اضافه می نمایند که عملاً ممکن است تا 2 درصد از پول شما را از بین می برد. البته نمی خواهیم بگوییم که پول گرفتن از دستگاه های خودپرداز بین المللی هیچ هزینه ای در بر ندارد، اما شما اگر به پول نقد احتیاج دارید، با استفاده از کارت عابربانک خود می توانید شاهد کمترین کارمزد باشید. با خبرنگاران همراه باشید تا بیشتر از این موضوع بدانید.

دستگاه های خودپرداز در خارج از کشور

پیدا کردن یک دستگاه خودپرداز

اگر کارت عابر بانک شما با شبکه های PLUS، Cirrus یا Maestro در ارتباط باشد، می توانید تقریبا در هر جای آمریکا و کشورهای متعدد دیگری در سطح دنیا، از آن برای به دست آوردن پول نقد بهره ببرید. هر یک از این شبکه ها دارای بیش از یک میلیون دستگاه خودپرداز است. شبکه PLUS با کارت اعتباری Visa کار می نماید و بدین ترتیب این کارت ها معمولا با چنین دستگاه های خودپردازی هم خوانی دارند. همین طور، شبکه های Cirrus و Maestro نیز با MasterCard در ارتباط هستند و بدین ترتیب دستگاه های خودپرداز دارای این نشان های تجاری، معمولا مسترکارت را می پذیرند.

بیشتر خودپردازها با کارت این شبکه های عمده مسئله ای ندارند اما پیش از اینکه تنها با یک کارت اعتباری، خانه تان را ترک کنید، مطمئن شوید که شبکه های Cirrus، Maestro یا PLUS در مقصد شما وجود دارند. با اینکه این شبکه ها در بسیاری از کشورهای خارجی بسیار معمول هستند، اما بعضی از کشورها هم هستند که تعداد محدودی از آنها را در خود دارند. البته هر شبکه دارای یک مکان نمای دستگاه خودپرداز است.

در قسمت پشت کارت اعتباری، معمولاً نشان تجاری شبکه هایی که کارت با آنها ارتباط دارد نیز گنجانده شده است. اگر کارت شما با Cirrus یا PLUS پیوند ندارد، شما مشکل این را دارید که بتوانید در کشورهای خارجی، دستگاه های خودپرداز سازگار با کارت تان را پیدا کنید. بهتر است برای اطلاعات بیشتر، با بانک تان تماس بگیرید.

هزینه های دستگاه های خودپرداز

فرض کنید از دستگاه خودپرداز بانکی استفاده می کنید که صادرنماینده کارت عابربانک شما نیست. در این صورت، این احتمال وجود دارد که دست کم همان کارمزدهای تراکنشی معمول که بانک تان از شما اخذ می نماید را از شما طلب نمایند. اما در هنگام گرفتن پول نقد از دستگاه های خودپرداز بین المللی، بسیاری از بانک ها هزینه های بیشتری می گیرند (یا یک نرخ ثابت که معمولاً 1 تا 6 دلا است، یا درصدی از کل پول دریافت شده که معمولاً بین 1 تا 3 درصد است را درنظر خواهند داشت). پیش از هرگونه سفر به خارج از کشور، این مساله را با بانک تان چک کنید؛ چرا که چنین هزینه هایی اغلب و بدون هیچ اطلاعیه ای تغییر می نمایند. حتی بدتر از این، ممکن است دستگاه خودپرداز خارجی، خودش هم هزینه جداگانه ای از شما طلب کند!

از آنجا که جمع این هزینه های اندک ممکن است سر به فلک بزند، شاید مایل باشید بیشتر از آنچه که معمولا در کشور خودتان پول می گیرید، پول نقد از دستگاه خودپرداز بگیرید و همراه داشته باشید. بنابراین حتما یک گاوصندوق یا مکان پنهانی برای نگه داشته پول نقد درنظر بگیرید (برای اطلاعات بیشتر، به بخش نکات امنیت پول برای مسافران مراجعه کنید Money Safety Tips for Travelers). هنگامی که تصمیم می گیرد پول نقد از دستگاه بگیرید، سعی کنید این رقم رُند نباشد (مثلاً به جای 200 یورو، 180 یورو بگیرید) و بدین ترتیب مشکل پول خرد هم نخواهید داشت.

استفاده از کارت اعتباری در خارج از کشور

اگر خواستار استفاده از کارت عابربانک خود در کشورهای خارجی هستید، در نظر داشته باشید که بعضی از دستگاه های خودپرداز در خارج و به ویژه در اروپا، اعداد PIN حدبیشتر 4 رقمی را می پذیرند. اگر PIN شما طولانی تر است، با بانک تان تماس بگیرید تا آن را برای شما عوض نمایند. بعلاوه، اگر PIN شما با حروف است و نه اعداد، پیش از ترک کشور مبدأ، آن حروف را به اعداد تبدیل کنید، چون دکمه های بسیاری از دستگاه های خودپرداز فقط دارای اعداد هستند.

یک مساله دیگر را هم مدنظر داشته باشید: بعضی از دستگاه های خودپرداز در خارج از کشور به شما اجازه می دهند با استفاده از کارت عابربانک، تنها به حساب اصلی کارت تان دسترسی داشته باشید.

تغییرات ناگهانی در فعالیت های مربوط به حساب شما همانند گرفتن مدام پول نقد در یک کشور خارجی با استفاده از کارت عابر بانک، بعضی اوقات ممکن است هشدارهایی مبنی بر کلاهبرداری به بانک شما صادر کند و بدین ترتیب حساب تان بلوکه خواهد شد. برای جلوگیری از بروز چنین چیزی، پیش از سفرتان با بانک تماس بگیرید و به آنها اطلاع بدهید که چه زمانی و به کجا سفر خواهید داشت.

بعلاوه، از آنها شماره تماسی بخواهید که در صورت گم شدن یا دزدیده شدن کارت، بتوانید با آن تماس بگیرید - شماره ای که اغلب پشت کارت عابربانک حک شده، تنها در کشور مبدأ کاربرد دارد. حتما این شماره را در جایی جدا از کارت خودتان نگهداری کنید.

خیلی مهم است در حالتی که کارت تان گم می گردد، دزدیده می گردد یا حتی دستگاه خودپرداز آن را دیگر پس نمی دهد، یک طرح جایگزین هم داشته باشید. این طرح می تواند در قالب یک کارت عابر بانک جایگزین (یا کارت خودتان یا کارت همراه تان)، پول نقد، کارت اعتباری یا چک مسافرتی باشد.

منبع: الی گشت
انتشار: 23 اسفند 1400 بروزرسانی: 23 اسفند 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1413

به "دستگاه های خودپرداز در خارج از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه های خودپرداز در خارج از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید