جویدن آدامس برای لاغری؛ آیا جویدن آدامس به کاهش وزن کمک می کند؟

به گزارش مجله سیاران، بسکمک از افراد باور دارند جویدن آدامس برای لاغری موثر است. بعضی از افراد گزارش کرده اند که جویدن آدامس به آن ها در جلوگیری از خوردنِ بدون فکر و کنترل کمک می کند. سایر افراد هم ادعا می کنند که جویدن آدامس جلوی اشتهای آن ها را می گیرد و به تقویت عضلات صورت کمک می کند. در این مقاله از لحاظ علمی بررسی می کنیم که آیا واقعا جویدن آدامس به کاهش وزن کمک می کند یا نه. در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید.

جویدن آدامس برای لاغری؛ آیا جویدن آدامس به کاهش وزن کمک می کند؟
  • 15 تا از بهترین رژیم های غذایی برای کاهش وزن در سال 2020

تأثیرات جویدن آدامس برای لاغری جزئی و ناچیز است

اگرچه تمام مطالعات این موضوع را تأیید نمی کنند، اما بعضی از تحقیقات نشان می دهند که جویدن آدامس برای لاغری، احتمالا فواید زیر را داشته باشد:

ممکن است به شما در کاهش اشتها و احساس گرسنگی کمک کند

عمل جویدن آدامس ممکن است سبب احساس سیری بیشتر و کاهش گرسنگی شود و به کاهش اشتهای شما، به ویژه برای خوردن میان وعده کمک کند. در مطالعه اخیرا انجام شده، نشان داده شد که جویدن آدامس، گرسنگی و اشتها را به اندازه یک نوشیدنی سرشار از کالری کاهش داد. در مطالعه دیگر، از بعضی از شرکت کنندگان خواسته شد 30 دقیقه بعد از صرف غذا، آدامس بدون قند بجوند. به محض گذشت پنج دقیقه از جویدن آدامس، شرکت کنندگانی که آدامس جوید ه بودند، در مقایسه با سایر شرکت کنندگان که آدامس نجویده بودند، احساس سیری بیشتری داشتند.

علاوه بر این، بررسی اجرا شده بر روی 15 مطالعه، که 5 مورد از آن ها به طور ویژه تاثیرات جویدن آدامس برای لاغری را بررسی کرده بودند، نشان داد که فرآیند جویدن ممکن است آزاد سازی بعضی از هورمون های روده را تحریک کرده و به کاهش گرسنگی و مصرف غذا کمک کند. با این وجود، تمام مطالعات به یافته های مشابهی در این زمینه دست نیافته اند. بنابراین جویدن آدامس ممکن است روش مؤثری برای کاهش گرسنگی یا مصرف غذا برای همه افراد نباشد. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهند که جویدن آدامس ممکن است اشتهای شما را برای میوه خوردن کاهش دهد و احتمالا کیفیت کلی رژیم غذایی را پایین بیاورد.

ممکن است به شما در مصرف کالری کمتر کمک کند

بعضی از افراد دوست دارند بین وعده های غذایی آدامس بجوند، چون باور دارند این کار از طریق کمک به مصرف کالری کمتر در طول روز، به کاهش وزن کمک می کند. در یک مطالعه، شرکت کنندگانی که بین وعده صبحانه و ناهار آدامس جویدند، نسبت به شرکت کنندگانی که آدامس نجویدند، نه تنها بین وعده های غذایی احساس گرسنگی کمتری کردند، بلکه در وعده ناهار هم 68 کالری کمتر مصرف کردند. این میزان کالری، تقریبا برابر با دو قاشق چای خوری (10 گرم) کره بادا م زمینی یا یک تکه کوچک از میوه است.

مطالعات دیگر هم به طور مشابه نشان می دهند که جویدن آدامس بعد از وعده غذایی ممکن است به شما در خوردن 10 درصد میان وعده کمتر، تا سه ساعت بعد از غذا کمک کند. اگرچه این یافته ها امیدوار کننده به نظر می آیند، اما باید به یاد داشته باشید که میزان کالری مصرفی کاهش یافته در شرکت کنندگان ناچیز بود. علاوه بر این، مشخص نیست که جویدن آدامس سبب کاهش وزن چشمگیر در بلند مدت می شود یا نه. همچنین تمام مطالعات در این زمینه به نتایج یکسانی دست نیافته اند. در واقع، بعضی از مطالعات نشان می دهند که جویدن آدامس تأثیر کمی بر کاهش مصرف غذا یا کالری دارد. بنابراین، برای نتیجه گیری قطعی در این زمینه، به تحقیقات بیشتری نیاز است .

ممکن است به کالری سوزی کمی بیشتر کمک کند

چند مطالعه کوچک نشان داده اند که عمل جویدن آدامس ممکن است به مقداری کالری سوزی کمک کند. در یک مطالعه کوچک، شرکت کنندگانی که قبل و بعد از صبحانه آدامس جویدند، نسبت به افرادی که آدامس نجویدند، سه ساعت بعد از غذا تقریبا 3 تا 5 درصد بیشتر کالری سوزاندند. در مطالعه دیگر نشان داده شد که جویدن آدامس بعد از وعده غذایی، ترموژنزیس ناشی از رژیم غذایی (DIT) را افزایش داد. ترموژنزیس فرآیندی در بدن است که با تولید گرما باعث افزایش چربی سوزی در بدن می شود و افزایش متابولیسم بدن را هم به همراه دارد. تعداد کالری بیشتری که شرکت کنندگان سوزاندند، ناچیز بود. در واقع نتایج نشان می دهند که تاثیر آهسته تر غذا خوردن بر افزایش DIT، حتی از جویدن آدامس بیشتر است.

تحقیقات بیشتر نشان می دهند که جویدن آدامس هنگام راه رفتن ممکن است به کاهش وزن کمک کند. باور بر این است که این موضوع از طریق افزایش ضربان قلب و سرعت پیاده روی، احتمالا منجر به افزایش کالری سوزی و چربی سوزی می شود. با این وجود، این احتمال وجود ندارد که این کار به تنهایی و بدون دخالت تغییرات غذایی و سبک زندگی، سبب نتایج قابل توجه در کاهش وزن شود. علاوه بر این، بعضی از افراد ادعا می کنند که جویدن آدامس ممکن است از طریق تقویت عضلات صورت، سبب شکل دریافت بهتر صورت شود.

  • خوراکی های چربی سوز قوی؛ 34 غذای چربی سوز برای لاغری سریع و آسان

خلاصه

جویدن آدامس برای لاغری موثر بوده و ممکن است به کاهش گرسنگی و اشتها، افزایش احساس سیری و کمتر خوردن کمک کند. همچنین ممکن است به کالری سوزی کمی بیشتر در طول روز کمک کند. هرچند، اینکه آیا این تأثیرات منجر به کاهش وزن در بلند مدت می شوند یا نه، نامشخص است.

آیا بعضی از انواع آدامس ها در کاهش وزن مؤثرتر هستند؟

آدامس ها انواع مختلفی دارند، مثل آدامس های حاوی قند و نیکوتین، آدامس های بدون قند و آدامس های حاوی کافئین. باور بر این است که بعضی انواع آدامس ها نسبت به سایر آدامس ها، بیشتر به کاهش وزن کمک می کنند. هرچند تحقیقات زیادی در مورد مقایسه تأثیرات انواع آدامس ها در کاهش وزن وجود ندارد. در ادامه به بررسی بعضی از انواع آدامس ها و تأثیر آن ها بر کاهش وزن می پردازیم.

آدامس بدون قند

شکر برای افرادی که قصد کاهش وزن یا جلوگیری از افزایش وزن دارند، مضر است. به همین دلیل است که آدامس های بدون قند، معمولا بهتر از آدامس های حاوی قند به شمار می فرایند. با این وجود، آدامس معمولی در هر 2 گرم، فقط 2 کالری بیشتر از آدامس بدون قند دارد. چنین تفاوت ناچیزی در کاهش وزن بیشتر، تأثیر قابل توجهی نخواهد داشت.

همچنین به یاد داشته باشید که آدامس های بدون قند معمولا حاوی شیرین کننده های مصنوعی، مثل آسپارتام یا سوکرالوز هستند، که با ضعیف کردن سلامت روده، دیابت نوع 2، بیماری قلبی عروقی و چاقی مفرط در ارتباط هستند. آدامس بدون قند ممکن است حاوی الکل قند (مثل سوربیتول) باشد. الکل قند سبب درد شکم، گاز، نفخ و اسهال می شود، به ویژه اگر روزانه بیش از 5 تا 20 گرم مصرف شود.

آدامس های حاوی نیکوتین

نیکوتین، ترکیبی که معمولا در سیگار یافت می شود، به کاهش اشتها و کمک به کمتر خوردن شناخته می شود. علاوه بر این، نیکوتین ممکن است به مقدار کمی متابولیسم (سوخت وساز) بدن را افزایش دهد و از این طریق، باعث شود بدن روزانه چند کالری بیشتر بسوزاند. شاید به همین دلیل است که افرادی که در حین ترک سیگار آدامس نیکوتین دار می جوند، در مقایسه با افرادی که آدامس معمولی می جوند یا اصلا آدامس نمی جوند، افزایش وزن کمتری دارند. با این وجود، نیکوتین بسیار اعتیادآور است و تأثیرات بدی بر روی سلامتی دارد. بنابراین، مصرف آدامس نیکوتین دار برای کاهش وزن توصیه نمی شود، مگر اینکه در حال ترک سیگار باشید .

آدامس های حاوی کافئین

کافئین، ترکیب رایجِ موجود در قهوه و چای، ممکن است از طریق افزایش تعداد کالری و چربی که بدن می سوزاند، سبب کاهش وزن شود. یک تحقیق، که شامل بیش از 600 شرکت کننده بود، نشان داد که مصرف کافئین بیشتر ممکن است با کاهش وزن، توده چربی و شاخص توده بدنی (BMI) در ارتباط باشد. سایر مطالعات نشان می دهند که کافئین می تواند به چربی سوزی بیشتر، هم در حین استراحت و هم در حین ورزش کردن کمک کند. به همین ترتیب، مکمل های کاهش وزن یا آدامس های حاوی کافئین ممکن است فقط به کاهش مقدار کمی از وزن شما (دست کم در همان ابتدای مصرف) کمک کنند. هرچند بدن شما به مرور زمان به مصرف منظم کافئین عادت می کند، که این موضوع ممکن است سبب کاهش تأثیرات آن در کاهش وزن شود .

علاوه بر این، آدامس های کافئین دار معمولا حاوی 25 تا 100 گرم کافئین در هر تکه از آدامس هستند. بنابراین، جویدن حتی چند تکه آدامس در روز ممکن است سبب شود از میزان کافئین مجاز در روز، یعنی 400 گرم فراتر بروید، به ویژه اگر سایر مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی کافئین را هم مصرف کنید. مصرف بیش از حد کافئین می تواند سبب احساس اضطراب یا سختی در خوابیدن شود. اگر دوز بالایی از کافئین را مصرف کنید، ممکن است دچار حالت تهوع، استفراغ، ضربان قلب به شدت سریع و حتی تشنج شوید. بنابراین، باید از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید.

خلاصه

ممکن است برای بعضی از افراد تحمل آدامس بدون قند سخت باشد. این نوع آدامس احتمالا هیچ فایده ای در کاهش وزن هم نداشته باشد. اگر می خواهید آدامس کافئین دار مصرف کنید، نباید در این کار زیاده روی کنید. همچنین بهتر است از مصرف آدامس نیکوتین دار خودداری کنید.

  • نوشابه رژیمی خوب است یا بد؟ تاثیرات واقعی نوشابه رژیمی بر سلامتی

نکته پایانی

بعضی از افراد باور دارند جویدن آدامس برای لاغری مفید است. جویدن آدامس ممکن است به شما در احساس گرسنگی کمتر، کاهش اشتها و احساس سیری برای مدت طولانی تر کمک کند. این موضوع می تواند به شما کمک کند در طول روز مقدار کالری کمتری مصرف کنید. با این حال، به نظر می رسد تأثیرات جویدن آدامس برای لاغری ناچیز است و این احتمال وجود ندارد که بدون همراهی با تغییرات قابل توجه در رژیم غذایی و سبک زندگی، سبب کاهش وزن در طولانی مدت شود.

علاوه بر این، هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد جویدن آدامس از طریق تقویت عضلات به شکل دریافت بهتر صورت کمک می کند. آدامس های بدون قند، مفیدتر از آدامس های معمولی نیستند. آدامس های کافئین دار ممکن است در زمینه کاهش وزن کمی مفیدتر باشد، اما نباید در مصرف آن ها زیاده روی کنید. باید به طور کامل از مصرف آدامس های نیکوتین دار (صرفا برای کاهش وزن) خودداری کنید، مگر اینکه قصد ترک سیگار داشته باشید.

منبع: healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 758

به "جویدن آدامس برای لاغری؛ آیا جویدن آدامس به کاهش وزن کمک می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جویدن آدامس برای لاغری؛ آیا جویدن آدامس به کاهش وزن کمک می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید