احسان همتی: در تاریخ سینمای دنیا فیلم های مذهبی مهمی ساخته شده است

به گزارش مجله سیاران، تهران (پانا) - احسان همتی نویسنده ،کارگردان و دبیر بخش فیلم و نماهنگ کنگره بین المللی محمد(ص) گفت در تاریخ سینمای دنیا فیلم های ماندگاری با رویکردهای مذهبی ساخته شده، رویکرد اصلی در پرداختن به فیلم ها از لحاظ عناصر سبکی و عناصر محتوایی پیرامون دو گونه آثار است در وهله اول فیلم هایی که مستقیم به زندگی، شخصیت و سیره پیامبر اسلام می پردازند و در وهله دوم آثاری که در آنها داستان فیلم یک اثر اجتماعی است.

احسان همتی: در تاریخ سینمای دنیا فیلم های مذهبی مهمی ساخته شده است

احسان همتی، نویسنده و کارگردان سینما و دبیر بخش فیلم و نماهنگ کنگره بین المللی محمد (ص)، پیامبر رحمت، در آیینه ادب و هنر به تشریح رویکرد بخش فیلم در این کنگره پرداخت و گفت: بخش فیلم کوتاه در این کنگره با هدف ارتقا بخشیدن به چگونگی روایت کردن موضوعات و مفاهیم مرتبط با دین در بطن اجتماع برای ایجاد یک گفتمان دنیای در عرصه های بین المللی حرکت عظیمی را شروع نموده است. این مهم می تواند نوید بخش بیانی تازه در عرصه فراوری فیلم هایی پیرامون ادیان و مسائل اجتماعی و اعتقادی با دیدگاه های متفاوت باشد.

احسان همتی پیرامون رویکرد و نوع نگاه در بخش فیلم کوتاه کنگره دنیای محمد (ص)، پیامبر رحمت، در آئینه ادب و هنر، اعلام کرد: رویکرد اصلی ما در پرداختن به فیلم ها از لحاظ عناصر سبکی و عناصر محتوایی پیرامون دو گونه آثار است. در وهله اول فیلم هایی که مستقیم به زندگی، شخصیت و سیره پیامبر اسلام می پردازند و در وهله دوم آثاری که در آنها داستان فیلم یک اثر اجتماعی است، اما درونمایه دینی و اعتقادی دارد و داستان در متن این گونه فضاها روایت می گردد. با توجه به این نوع دیدگاه قطعا در اینگونه فیلم ها ما شاهد پرداختن به قصه های دینی و تاریخی نیستیم. همین امر موجب می گردد که به موضوعات حوزه ادیان و اعتقادات به گونه ای دیگر پرداخته گردد و بستری برای گفتمان هایی تازه و متفاوت در این عرصه فراهم گردد.

احسان همتی با اشاره به قابلیت و ظرفیت سینما برای بیان مفاهیم دینی گفت: قطعا با توجه به قدرت بیانی سینما این نوع از روایت ها اگر درست و بخوبی پرداخت شوند می توانند مورد استقبال خوب مخاطبان قرار گیرند. همچنانکه در تاریخ سینمای دنیا فیلم های ماندگاری با چنین رویکردی به ثبت رسیده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1455

به "احسان همتی: در تاریخ سینمای دنیا فیلم های مذهبی مهمی ساخته شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احسان همتی: در تاریخ سینمای دنیا فیلم های مذهبی مهمی ساخته شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید