اسپایک لی: نمی خواهم مردم فراموش نمایند

به گزارش مجله سیاران، اسپایک لی کارگردان برنده جایزه اسکار با دومین فیلم کوتاهش در ایام قرنطینه، ماجرای تکرار تاریخ درباره سیاهان و کشته شدن شان را تصویر نموده و به کشته شدن جورج فلوید واکنش نشان است.

اسپایک لی: نمی خواهم مردم فراموش نمایند

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس، در حالی که اعتراض ها به قتل جورج فلوید و خشونت وحشیانه پلیس در آخر هفته آمریکا در جریان بود، رسانه های اجتماعی با یادداشت ها و اشاره های متعدد به فیلم سال 1989 اسپایک لی با عنوان کار درست را انجام بده یادآوری می کردند که این نخستین بار نیست. اکنون این کارگردان با ساخت فیلم کوتاهی با عنوان 3 برادر ارتباط بین گذشته و حال را آشکار نموده است.

3 برادر- ریدیو رحیم، اریک گارنر و جورج فلوید در واقع بخش هایی از فیلم کار درست را انجام بده و شامل صحنه هایی است که شخصیت اصلی فیلم، یعنی ریدیو رحیم با بازی بیل نون توسط افسر پلیس سفیدپوست خفه و کشته می گردد. اسپایک لی این سکانس را با فیلم هایی که از کشته شدن اریک گارنر توسط یک افسر پلیس سفید پوست در سال 2014 در نیویورک موجود است و صحنه های کشته شدن جورج فلوید ترکیب نموده است.

اسپایک لی این ویدیوی کوتاه را در در برنامه تلویزیونی دان لیمن در شبکه سی ان ان بار نخستین بار به نمایش درآورد.

این ویدیوی یک و نیم دقیقه ای بلافاصله در حساب های رسمی اینستاگرام و توییتر لی نیز منتشر شد. این کارگردان درباره اعتراض های گسترده مردم گفت: آنچه ما امروز می بینم تازه نیست. ما این را بار ها و بار ها و بار ها دیده ایم.

وی در این ویدیو نشان می دهد که این چرخه مخرب دارد بار ها تکرار می گردد و فیلم را با این سوال شروع می نماید: آیا تاریخ تکرار خود را متوقف می نماید؟

مرگ رحیم در فیلم کار درست را انجام بده موجب بروز اعتراضی می گردد که بعد به حرکتی مخرب بدل می گردد. این اعتراض از آنجا شروع می گردد که شخصیتی که خود لی نقشش را ایفا نموده با پرتاب جعبه پیتزا این اعتراض را شروع می نماید. در آن زمان نویسندگان و منتقدان لی را به دلیل تاکید و تشویق به خشونت زیر سوال بردند.

لی در این باره و درباره دلایل اصلی اعتراض ها و خشونت های فعلی در برنامه سی ان ان گفت: بعضی آن زمان گفتند که فیلم من موجب خشونت های سال 89 شد.

وی اضافه کرد: حمله به سیاهان از همان موقع و قبل از آن وجود دارد من از هیچکدام از این ها چشم پوشی نمی کنم و می دانم چرا مردم دارند این کار ها را می نمایند.

فیلم کار درست را انجام بده بیش از 3 دهه است که به عنوان یکی از فیلم های تاثیرگذار درباره تاریخ آشفته روابط نژادی در آمریکا مطرح است. نمایش 3 برادر هم یادآور قدرت پایدار فیلم است.

در این فیلم ویدویی همچنین لحظه های پایانی فیلم دیگر لی یعنی بلک کلنزمن یا کوکلاکس کلان سیاه محصول 2018 دیده می گردد که با مونتاژی به اعتراضات شارلوتزویل در سال 2017 همره بود و به دلیل مرگ هیثر آیر فعال مدنی شکل گرفت.

لی گفت: فکر می کنم این یک چرخه خبری دیوانه نماینده است و مسایل مدام فراموش می شوند.

لی پیشتر در مصاحبه ای گفته بود: نمی خواهم مردم زندگی هیثر آیر را فراموش نمایند. نمی خواهم مردم عمل تروریسم وطنی را که به مرگ او منجر شد فراموش نمایند. شما نمی توانید این قبیل مسایل را فراموش کنید.

3 برادر دومین فیلم کوتاهی است که لی به تازگی به صورت آنلاین منتشر کرد. نخستین فیلم او در ایام قرنطینه ماه پیش با عنوان نیویورک نیویورک منتشر شده بود که ادای دینی به شهر زادگاهش بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 460

به "اسپایک لی: نمی خواهم مردم فراموش نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپایک لی: نمی خواهم مردم فراموش نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید