کمیته بحران در موزه ها تشکیل شد

به گزارش مجله سیاران، معاون میراث فرهنگی کشور اطلاع داد: دستورالعمل حفاظت پیشگیرانه موزه ها تدوین شد و کمیته های بحران در تمام موزه ها و استان ها تشکیل شدند.

کمیته بحران در موزه ها تشکیل شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمدحسن طالبیان در نخستین نشست تخصصی کمیته های مدیریت بحران و حفاظت پیشگیرانه موزه ها که با حضور مدیران موزه های ستادی تهران چهارم دی 98 در وزارت میراث فرهنگی برگزار گردید، با بیان این که مجموعه آتش نشانی برای آموزش به کارشناسان و مدیران موزه ها اعلام آمادگی نموده به طوری که چند روز پیش این آموزش ها از موزه ملی شروع شد و این فرایند ادامه خواهد داشت، گفت: دو سال است به طور جدی به موضوع بحران پرداخته ایم، پیشگیری از موضوع بحران بسیار مهم تر و ارزان تر است.

او با اشاره به این که در سال های گذشته تمام کشورها، آموزش و توانمندسازی های خود را روی موضوع پیشگیری قرار دادند تا بدانند در زمان وقوع بحران چه کارهایی باید انجام دهند، افزود: مهم این است که همکاران ما در این خصوص آموزش کامل دیده باشند و با این مباحث آشنا شوند. تا کنون همکاری نزدیکی با سازمان آتش نشانی و بخش امدادی برای آشنایی آن ها با شرایط موزه ها داشته ایم و به این منظور چندین کارگاه در این زمینه برگزار گردیده است.

او با اشاره به وجود مباحث نظری و تئوری در مورد حفاظت پیشگیرانه افزود: با این وجود معتقدیم راهکارهای عملی مهم تر هستند.

او با تاکید بر این که دستورالعمل حفاظت پیشگیرانه موزه ها تدوین و کمیته های بحران در تمام موزه ها و استان ها تشکیل شده است، گفت: تعدادی از استادان دانشگاه و دستگاه های مربوطه در این نشست حضور دارند تا به تبادل اطلاعات بپردازیم و به یک اولویت بندی معین برای انجام کارهای عملیاتی بیشتر برسیم.

طالبیان با اشاره به احتمال بروز حوادثی مانند آتش سوزی در همه جای جهان، اظهار کرد: این سوانح فقط مربوط به ایران نیست بلکه به همه جای جهان اختصاص دارد. می توان به آتش سوزی موزه برزیل، کلیسای نوتردام، حسن آباد، مسجد جامع ساری، بازار تبریز و... اشاره نمود. خوشبختانه در ایران پس از وقوع این حوادث به سرعت کار بازسازی شروع شد و این نشان دهنده آمادگی همکاران ما است، هر چند این آمادگی باید در بخش پیشگیری نیز وجود داشته باشد.

موزه ها باید براساس دستورالعمل های ابلاغ شده به حفاظت پیشگیرانه بپردازند

محمدرضا کارگر ـ مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی ـ نیز در افتتاح این برنامه، مدیریت بحران در کشور را یکی از موضوعات مهم دانست و افزود: هر موزه باید کمیته بحرانی داشته باشد و براساس دستورالعمل هایی که به آن ها ارسال می گردد باید عمل نمایند.

او افزود: توضیح وظایف درخصوص حفاظت پیشگیرانه موزه ها وجود دارد و مدیران آن ها باید براساس آن اقدام نمایند.

شناخت بحران در موزه ها به وسیله بازرسی دوره ای

فاطیما محسنی ـ دبیر کمیته مدیریت بحران و حفاظت پیشگیرانه موزه های کشور ـ هم در این نشست گفت: وحدت فرماندهی، تشکیل مدیریت بحران و مرکز کنترل اضطراری، تشکیل کارگروه های تخصصی بر اساس احتیاجها، شناخت بحران و ریسک در موزه ها به وسیله بازرسی دوره ای، اطلاعات پایش و چک لیست ها از جمله وظایف این کمیته اصلی است.

او افزود: بخشی از دستورالعمل در فاز پیشگیری شامل تهیه، تدوین مقررات و ضوابط برای اطمینان از تأمین مقاومت و امنیت در طراحی و ساخت موزه های جدید و مقاوم سازی، اصلاح و برطرف معایب بالابرنده ریسک در موزه ها در معماری، مکانیکال، الکتریکال، مطالعه شناخت و شناسایی خطرهای اقلیمی، بافت، آسیب های سازه ای و غیر سازه ای موزه و تکمیل چک لیست ها، مقاوم سازی تأسیسات و معماری موزه های موجود در مقابل حوادث بر اساس ضوابط و مقررات است.

در معماری بناها باید راه فرار تعبیه گردد

محمود قدیری ـ معاون حفاظت و پیشگیر از حریق سازمان آتش نشانی ـ درباره پیشگیری و واکنش مناسب در برابر آتش سوزی در موزه ها گفت: سازمان آتش نشانی بر دو اصل حفاظت از جان انسان ها و حفاظت از اموال و سرمایه آن ها پایدار است. در بخش موزه ها نگاه فنی و تخصصی داریم.

وی افزود: ساختمان ها اگر سیستم آتش نشانی و پوشش مقاومت حریق داشته باشند فرو نمی ریزند. باید استانداردهای بین المللی را از جنبه های مختلف نگاه کنیم. در معماری یک ساختمان باید راه فرار وجود داشته باشد و سیستم به گونه ای طراحی شده باشد که ایمن باشد.

علائم کنونی برای نشان دادن راه فرار در مواقع بروز حوادث کم اند / لزوم توجه به چیدمان آثار برای زمان یاری رسانی

علی طهرانچی ـ رییس کارگروه میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی ـ نیز در سخنانی گفت: در پیشگیری از حریق دو رویکرد عامل و غیرعامل داریم. رویکردی که باید برای میراث فرهنگی داشته باشیم، رویکرد عملکردی کارامحور است. این رویکرد پس از پیشرفت علوم پایه مرتبط با حریق و شناخت بیشتر رفتار حریق از حدود دهه 1970 میلادی با ایمن سازی ساختمان ها با نگاه دقیق تری نسبت به شرایط خاص پروژه همراه شد.

او تاکید نمود: در راستای پیشگیری، کاهش آسیب پذیری از حریق و حوادث، باید با توجه به مقیاس و اهمیت بنا یا مجموعه، تیمی متشکل از راهبر و اعضا آن با تخصص های مورد احتیاج تشکیل داد به طوری که نقش هر کدام از افراد نیز معین، مکتوب و ابلاغ گردد.

طهرانچی با بیان این که علائم گرافیکی در بعضی از موزه های تهران برای نشان دادن راه فرار در مواقع بروز حوادث، کم است، اظهار کرد: باید به چیدمان اشیا توجه کرد تا امکان امداد رسانی به مجموعه ها وجود داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 59

به "کمیته بحران در موزه ها تشکیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیته بحران در موزه ها تشکیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید