کرونا در ایران؛ ضد عفونی کننده ای که قربانی می گیرد، فرق اتانول و متانول چیست؟

به گزارش مجله سیاران، صحبت از دو محلولی است که ظاهراً تنها تفاوتشان در حروف اول نوشتاری آن هاست ولی در باطن یکی از آن ها سمی است و دیگری می تواند ضدعفونی کند.

کرونا در ایران؛ ضد عفونی کننده ای که قربانی می گیرد، فرق اتانول و متانول چیست؟

به گزارش خبرنگار با توجه به نیازی که اخیرا به علت شیوع ویروس کرونا ایجاد شده، شمار زیادی از مردم به دنبال اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی نماینده برای خود هستند چنانچه اخیرا این مواد بهداشتی به دلیل تقاضای بالا از سمت مشتریان، با کمبود روبرو شده و حالا افراد بدون آگاهی و اطلاعات کافی از اقلام بهداشتی، دست به استفاده از هر ماده ای میزنند؛ مخصوصا موادی که به دلیل تشابه ظاهری و حتی اسمی، منجر به رونق دریافت کاسبی برخی سودجویان از این فضای کرونایی شده است.

صحبت از دو محلول به نام اتانول و متانول است که ظاهرا تنها تفاوتشان در حروف اول نوشتاری آن هاست ولی در باطن یکی از آن ها سمی و آسیب رسان و دیگری با درصد خاصی از غلظت می تواند درجهت ضدعفونی کردن دست ها استفاده گردد.

اتانول یا الکل اتیلیک با فرمول C 2 H 5 OH ترکیب شیمیائی با بوی خاص و آتش گیری است. این الکل همان ماده ای است که در نوشیدنی های الکلی با درصد های مختلف پیدا می گردد. علاوه بر این در صنایع مختلف کاربرد فراوان دارند. اتانول به دلیل نقطه انجماد پائین در صنعت ضدیخ سازی استفاده می گردد. حلال بسیار خوبی است و در صنعت عطرسازی، رنگسازی و … استفاده می گردد. محلول 85٪ - 70 آن به عنوان محلول ضدعفونی نماینده کاربرد دارد. اتانول با تغییر دادن پروتئین و حل کردن چربی، میکرو ارگانیسم های آن ها را از بین می برد. البته این عمل فقط در برابر باکتری ها و ویروس ها و قارچ ها مؤثر است.

این ماده به صورت محدود به عنوان سوخت در موتور هایی با سیستم احتراق داخلی استفاده می گردد. متانول اثرات مخربی بر روی بینائی داشته و از راه پوست جذب می گردد. فوق العاده قابل احتراق بوده، اما در دمای محیط آتش نمی گیرد. متانول ماده ای سمی است و نوشیدن آن موجب نابینایی و حتی مرگ می گردد. هنگام استفاده از متانول باید از ماسک و دستکش استفاده کرد، چون به وسیله تنفس و پوست وآشامیدن نیز می تواند جذب گردد.

متانول در بین الکل ها، ضعیف ترین خاصیت میکروب کشی را دارد؛ لذا به ندرت بدین منظور استفاده می گردد. علاوه براین، متانول به وسیله پوست، دستگاه تنفسی، دستگاه گوارشی می تواند جذب گردد و در بدن انسان به متابولیت های سمی فرمالدهید، فرمات (اسید فرمیک) و CO2 تبدیل گردد. حال نه تنها متانول به شدت سمّی است بلکه کمترین خاصیت ضدعفونی رو بین الکل ها دارد که میتواند سبب بروز عوارضی همچون درماتیت (التهاب پوست) ، آسیب چشمی از جمله کوری، نارسایی کلیه، کما و مرگ گردد.

مسمومیت، غالبا بدلیل مصرف تصادفی محصولات حاوی متانول رخ می دهد یا زمانی که آن را به عنوان یک جایگزین اتانول به صورت غلط مصرف نمایند. دوز کشنده در انسان بطور دقیق تعیین نشده، ولی در رنج 1-0/3 گرم بر کیلوگرم گزارش شده است.

متانول را نباید برای ضدعفونی سطوح استفاده کرد.

جمال میرزایی متخصص عفونی در مصاحبه با خبرنگار اظهار کرد: مردم به دلیل هراسی که از ابتلا به ویروس کرونا پیدا نموده اند، برای شستشوی دست ها وسواس به خرج می دهند و گمان می نمایند حتما باید از ماده خاصی مانند اتانول (الکل سفید) برای ضدعفونی کردن بهره ببرند در حالی که صابون های معمولی و شوینده هایی که در گذشته هم استفاده می شد، می تواند تا حد زیادی به پیشگیری کرونا یاری کند.

او ادامه داد: گرچه اتانول (الکل سفید) می تواند برای ضدعفونی کردن دست ها گزینه خوبی باشد اما بیشتر زمانی توصیه می گردد که این ماده درصورت نبود دسترسی به آب و صابون و شوینده های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

میرزایی در خاتمه گفت: برخی افراد به طور وسواس بعد از شست وشو با آب و صابون، مجددا الکل و ژل به دست خود می زنند که باید بدانند این کار به جز حساس کردن پوست دست خود، آن چنان تاثیر مثبتی درجهت ضدعفونی شدن ندارد و صرفا شست وشوی مداوم دست ها بعد از هر تماس به اشیا و سطوح آلوده توصیه می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 254

به "کرونا در ایران؛ ضد عفونی کننده ای که قربانی می گیرد، فرق اتانول و متانول چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در ایران؛ ضد عفونی کننده ای که قربانی می گیرد، فرق اتانول و متانول چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید