کاهش 19 درصدی بدهی بانک ها به بانک مرکزی، خصوصی ها منظم شدند

به گزارش مجله سیاران، خبرنگاران: بدهی بانک ها به بانک مرکزی در حالی طی 9 ماهه ابتدای امسال 19.4 درصد کاهش یافته است که بانک های غیردولتی و موسسات اعتباری غیربانکی در صدر کاهش بدهی ها بوده اند.

کاهش 19 درصدی بدهی بانک ها به بانک مرکزی، خصوصی ها منظم شدند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبِنا، براساس آمار بانک مرکزی، بدهی بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی به بانک مرکزی در پایان آذر ماه سال جاری به 111 هزار و 390 میلیارد تومان رسیده است. این میزان بدهی در پایان سال 97 معادل 138 هزار و 170 میلیارد تومان بوده که بیانگر کاهش 19.4 درصدی در 9 ماه ابتدای سال جاری است. این آمار همچنین نسبت به آذر ماه سال گذشته کاهش 25.6 درصدی داشته است.

بنا بر آمار، 4 هزار و 340 میلیارد تومان از حجم کل بدهی بانک ها و موسسات اعتباری مربوط به بدهی بانک های تجاری است که نسبت به پایان سال 97 بالغ بر 48.6 درصد افزایش نشان می دهد. همچنین این میزان بدهی در مقایسه با آذر ماه سال گذشته 22.3 درصد رشد داشته است.

بدهی بانک های تخصصی دولتی به بانک مرکزی نیز در آذر ماه سال 98 بالغ بر 46 هزار و 950 میلیارد تومان بوده که این میزان بدهی 1.7 درصد نسبت به پایان سال 97 کاهش یافته است. این در حالی است که میزان بدهی این دسته از بانک ها نسبت به ماه مشابه سال گذشته 4 درصد افت داشته است.

در عین حال آمارها نشان می دهد که حجم بدهی بانک های غیردولتی و موسسات اعتباری غیربانکی در آذر ماه سال 98 به 60 هزار و 10 میلیارد تومان رسید که کاهش 31.3 درصدی در مقایسه با پایان سال گذشته داشته است. این در حالی است که بدهی این دسته از بانک ها به بانک مرکزی در سال های گذشته همواره رو به افزایش بوده است. لازم به ذکر است که این میزان بدهی در مقایسه با آذر ماه سال گذشته نیز از رشد منفی 38.2 درصدی برخوردار بوده است.

کاهش بدهی بانک ها به بانک مرکزی در حالی طی 9 ماهه ابتدای سال جاری اجرا شده است که همواره مورد تاکید رییس کل بانک مرکزی بوده است و اقدامات نظارتی این بانک طی یک سال گذشته برای مقابله با اضافه برداشت بانک ها تشدید شده است. همچنین بانک مرکزی قصد دارد با اجرای عملیات بازار باز کنترل بیشتری بر اضافه برداشت بانک ها داشته باشد.

بر این اساس طبق بند م تبصره 5 لایحه بودجه سال 99، به منظور اجرای سیاست پولی و مدیریت نرخ های سود (در راستای کنترل بلند مدت نقدینگی) و کنترل تورم و در راستای اجرای عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال وثیقه، به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اجازه داده شده به تدریج بدهی بانک ها و موسسات اعتباری (شامل خط اعتباری و اضافه برداشت) را وثیقه دار نماید به گونه ای که در پایان این سال حداقل پنجاه 50 درصد بدهی بانک ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی توثیق به اوراق بدهی منتشره به خزانه باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 183

به "کاهش 19 درصدی بدهی بانک ها به بانک مرکزی، خصوصی ها منظم شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 19 درصدی بدهی بانک ها به بانک مرکزی، خصوصی ها منظم شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید