پرسش و پاسخ درباره تأثیر کووید 19 بر دیابتی ها

به گزارش مجله سیاران، خراسان/ اطلاعات کافی برای نشان دادن این که آیا افراد دیابتی بیشتر از دیگران به COVID-19 مبتلا می شوند وجود ندارد. اما می دانیم مسئله ای که افراد دیابتی با آن روبه رو هستند نسبت به دیگران شدیدتر است، نه احتمال بیشتری برای ابتلا به ویروس. در ادامه به پاسخ متخصصان هیئت علمی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان به سوالات رایج درباره دیابت و کرونا می پردازیم:

پرسش و پاسخ درباره تأثیر کووید 19 بر دیابتی ها

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

آیا افراد مبتلا به دیابت عوارض جدی تری دارند؟

به طور کلی، افراد مبتلا به دیابت در صورت ابتلا به ویروس، علایم و عوارض شدیدی را تجربه می نمایند.

اگر دیابت به خوبی کنترل گردد احتمال خطر ابتلا به بیماری COVID-19 کمتر خواهد بود. هنگامی که افراد دیابتی دیابت خود را به خوبی کنترل نمی نمایند و نوسان قند خون را تجربه می نمایند، به طور کلی در معرض ابتلا به عوارض مربوط به دیابت هستند. داشتن بیماری قلبی یا سایر عوارض ناشی از دیابت می تواند احتمال ابتلا به بیماری COVID-19 را بیشتر کند، زیرا توانایی سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت کمتر می گردد.عفونت های ویروسی به دلیل نوسان قند خون می تواند التهاب یا تورم داخلی را در افراد دیابتی افزایش دهد.

آیا کووید 19 باعث دیابت می گردد؟

ما هنوز شواهدی درباره این که COVID-19 در آغاز دیابت نقش دارد، در دست نداریم.

علایم و نشانه های هشدار دهنده ای که افراد باید مراقب آن ها باشند چیست؟

به علایم بالقوه COVID-19 از جمله تب، سرفه خشک و تنگی نفس توجه کنید. اگر احساس می کنید علایمی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

وقتی تماس می گیرید:

قند خون خود را در دسترس داشته باشید.

میزان مصرف مایعات خود را پیگیری کنید (می توانید از بطری آب 1 لیتری بهره ببرید) و گزارش دهید.

علایم خود را واضح نشان دهید (به عنوان مثال: آیا حالت تهوع دارید؟ فقط گرفتگی بینی دارید؟)

سوالات خود را در باره چگونگی مدیریت دیابت بپرسید.

علایم هشدار دهنده اضطراری چیست ؟ اگر آن ها را تجربه کردم چه کاری باید انجام دهم؟

اگر علایم هشدار دهنده اضطراری برای COVID-19 ایجاد شد، بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید. در عظیم سالان علایم هشدار دهنده اضطراری عبارت است از:

مشکل در تنفس یا تنگی نفس

درد یا فشار مداوم در قفسه سینه

سردرگمی یا ناتوانی در تحریک جدید

لب ها یا صورت مایل به آبی

آیا خطرات در افراد دیابتی نوع 1 و 2 متفاوت است؟

اکنون افراد در هر سنی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند، از جمله دیابت نوع 2، در معرض خطر بیماری شدید ناشی از COVID-19 قرار دارند.

از آن جا که COVID-19 یک بیماری جدید است، اکنون اطلاعات محدودی درباره تأثیر شرایط پزشکی زمینه ای و این که آیا بیماری های زمینه ای خطر ابتلا به نوع شدیدتر بیماری ناشی از COVID-19 را افزایش می دهند، وجود دارد. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 یا دیابت حاملگی ممکن است در معرض خطر بیشتری برای نوع شدید بیماری ناشی از COVID-19 باشند.

** یادآوری می گردد که افراد مبتلا به هر دو نوع دیابت می توانند از نظر سن، عوارض و میزان کنترل بهتر دیابت شان متفاوت باشند. افرادی که از قبل دارای عوارض مرتبط با دیابت هستند، در صورت ابتلا به COVID-19 نسبت به افراد دیابتی که به عوارض دیابت دچار نشده اند، صرف نظر از هر نوع دیابتی که دارند، ممکن است نتایج بدتری داشته باشند.

آیا ضروری است نگران DKA (کتواسیدوز دیابتی) باشم؟

افراد دیابتی هنگام بیماری با عفونت ویروسی، با افزایش خطر DKA (کتواسیدوز دیابتی) روبه رو می شوند که معمولاً توسط افراد مبتلا به دیابت نوع 1 تجربه می گردد. سپسیس و شوک سپتیک از عوارض جدی تری است که بعضی از افراد مبتلا به COVID-19 آن ها را تجربه نموده اند. کتواسیدوز دیابتی شرایطی بسیار جدی است که می تواند برای هر دو نوع دیابت (نوع 1 و نوع 2) رخ دهد و موجب فراوری بیش از حد کتون ها (سمی) گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 627

به "پرسش و پاسخ درباره تأثیر کووید 19 بر دیابتی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسش و پاسخ درباره تأثیر کووید 19 بر دیابتی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید