مقاله: خواص سورنجان چیست؟ (آشنایی با مضرات و خواص گیاه سورنجان)

به گزارش مجله سیاران، سورنجان (Colchicum) یا گل حسرت، گیاهى است علفى و پایا از تیره سوسنی ها که در چمنزارها و مراتع مرطوب و خاک هاى سبک می روید، داراى پیاز عظیم و گوشت دار و محفوظ در پوشش هاى نازک. سورنجان ظاهرا شبیه زعفران است و به آن زعفران علفزار نیز گفته میگردد و فرق عمده آنها این است که گل هاى سورنجان 6 پرچم و زعفران 3 تا پرچم دارد، به علاوه برآمدگی ریشه زعفران کوچکتر و تقریبا مدور است، در صورتى که ریشه سورنجان دراز می باشد. برای آشنایی بیشتر با مضرات و خواص سورنجان با ما همراه باشید.

مقاله: خواص سورنجان چیست؟ (آشنایی با مضرات و خواص گیاه سورنجان)

طبیعت این گیاه، گرم و خشک است. بعضی خواص دارویی گیاه سورنجان عبارتند از:

این گیاه دارویی مفید در نقاط معتدل و مرطوب می روید. پیاز آن در عمق 25 تا 30 سانتیمتر در خاک فرو می رود و در پائیز گل های آن شکفته می شوند. این گیاه بسیار سمی بوده و ماده موثر آن به نام کلشی سین در بیماری های قلب به کار می رود. در طب جدید کلشیسین که ماده عامله سورنجان است، بهترین داروى ضد نقرس شناخته شده و داروهاى اختصاصى که براى معالجه این مرض وجود دارد، تماما از ترکیبات گل، پیاز و بذر سورنجان می باشد. در طب جدید و قدیم هر دو نوع را مضر معده مى دانند و به همین جهت است که ترکیبات سورنجان را با احتیاط مصرف مى نمایند.

علی رغم گسترده بودن خواص سورنجان، تمام قسمت های این گیاه سمی بوده و شدت سمیت قسمت های مختلف آن به میزان کلشی سین بستگی دارد، لذا مصرف خوراکی گیاه یا پیاز آن اکیدا ممنوع است و باید از داروهای استاندارد تهیه شده که میزان معینی کلشی سین دارد، طبق نظر پزشک استفاده گردد. شایعترین عارضه این گیاه، ناراحتی های معده است که بلافاصله پس از خوردن آن ایجاد می گردد. همچنین در صورت زیاده وری در مصرف سورنجان، احساس تشنگی و سوزش در دهان و گلو، حالت تهوع و استفراغ ایجاد شده و به دنبال آن دردهای شکمی و اسهال آغاز می گردد. در این حالت، کمبود آب بدن ممکن است ایجاد شوک کند. کمترین میزان مصرف گیاه که منجر به مرگ شده 186 گرم به مدت چهار روز بوده است. در هر صورت مصرف خوراکی 7 میلی گرم کلشی سین خالص ممکن است باعث مرگ گردد. همچنین مصرف این گیاه برای زنان باردار، بیماران قلبی، افراد دارای مسائل روده ای، معده ای و افراد ضعیف ممنوع بوده، ضروری است از مصرف کلشی سین بیش از سه روز پیاپی خودداری گردد.

منبع مقاله: خواص سورنجان چیست؟ (آشنایی با مضرات و خواص گیاه سورنجان)

انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1279

به "مقاله: خواص سورنجان چیست؟ (آشنایی با مضرات و خواص گیاه سورنجان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: خواص سورنجان چیست؟ (آشنایی با مضرات و خواص گیاه سورنجان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید