لزوم جذب نیرو های داوطلب واکنش اضطراری خبرنگاران

به گزارش مجله سیاران، رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به نقش نیرو های داوطلب و سهم مهمی که در چرخه مدیریت بحران برعهده دارند، گفت: باید برنامه های جذب و توسعه داوطلب مردمی و آموزش آنان جدی دنبال گردد.

لزوم جذب نیرو های داوطلب واکنش اضطراری خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، رضا کرمی محمدی در نشست تقدیر از مسئولان منتخب خانه های دوام و ایمنی با بیان اینکه بر اساس استاندارد های بین المللی یک شهر زمانی تاب آور تلقی می گردد که در ابعاد مختلف از جمله برنامه ریزی برای جلب مشارکت های مردمی و آموزش نیرو های داوطلب پیشرو باشد گفت: خانه های دوام و ایمنی، یکی از این تشکل های داوطلبانه مردمی است و فعالیت آنان باید به صورت جدی در محلات شهر تهران دنبال گردد.

کرمی محمدی در این نشست با بیان اینکه آمادگی مردم حلقه اصلی مقابله با حوادث و سوانح است، گفت: اجرای برنامه های جامع در حوزه مدیریت بحران، کاهش ریسک، افزایش تاب آوری جوامع، آمادگی و ایمنی شهر و شهروندان، بدون مشارکت آگاهانه شهروندان امکان پذیر نیست.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همچنین در جریان نقطه نظرات و پیشنهادات مسئولان منتخب خانه های دوام و ایمنی سرای محلات شهر تهران نهاده شد و ضمن تاکید بر برطرف چالش های پیش روی و برآورد خواسته های مورد احتیاج آنان گفت: برگزاری این نشست های مشترک و ارتباطات رو در رو می تواند در برنامه ریزی برای مدیریت بحران راهگشا باشد.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان مدیریت بحران شهر تهران نیز در این نشست گفت: میزان جذب داوطلب واکنش اضطراری محله افزایش یافته است، چون به خاطر کرونا آموزش ها به صورت مجازی و در زمان شریعتی برگزار می گردد.

حیدر کلهری با بیان اینکه خانه دوام و ایمنی، تشکلی مردمی و داوطلبانه در سرای محله است که در راستای تأکید و تمرکز هماهنگی ها در حوزه ارتقاء و حفظ آمادگی و ایمنی شهر و شهروندان در مواجهه با حوادث در سطح محله فعالیت می کند، توضیح داد: شهروندان علاقمند برای عضویت در خانه های دوام و ایمنی می توانند به ستاد های مدیریت بحران مناطق مراجعه و یا به وسیله آدرس Tdmmo.tehran.ir به صورت مجازی ثبت نام نمایند.

کلهری در مورد آموزش هایی که در خانه های دوام و ایمنی ارائه می گردد، گفت: محتوای آموزشی در 8 بخش شامل مبانی مدیریت بحران، شناخت مخاطرات طبیعی و اقدامات لازم، حمایت های روانی در بحران، مبانی اطفاء حریق، فوریت های پزشکی، کارگاه تقویت دید مدیریت بحران، برنامه ریزی در خانواده برای شرایط اضطراری و مهارت های بقاء در شرایط اضطراری تهیه شده است.

وی در مورد وظایف و مأموریت های خانه دوام و ایمنی گفت: مشارکت در تهیه برنامه های محلی در راستای اسناد بالادستی و ظرفیت های محلی، آموزش مستقیم و غیر مستقیم شهروندان محله، شناسایی مخاطرات و اقدامات اصولی در حوزه آمادگی و ایمنی محله و اطلاع رسانی به مراجع ذیربط از جمله این وظایف بشمار می آید.

در ادامه این نشست، هر یک از مسئولان منتخب خانه های دوام و ایمنی انگیزه خود از عضویت در خانه های دوام و ایمنی، تاثیر آموزش ها و چالش هایی که با آن روبرو هستند را بیان کردند و با تاکید بر کاربردی بودن آموزش های ارائه شده در خانه های دوام و ایمنی از جمله آموزش فوریت های پزشکی، اطفا حریق و… به بیان تجربیات شان در بکارگیری این آموزش ها در زندگی شخصی و همچنین انتقال آن به سایر اعضای خانواده، نزدیکان و همسایگان پرداختند.

در انتها این مراسم از مسئولین منتخب خانه های دوام ایمنی سرای محلات مناطق 22 گانه شهر تهران که پیروز به جذب بیش از 10 داوطلب در محله خود و اجرای تمام مراحل و دوره های آموزشی برای آنان شده بودند، تقدیر و قدردانی شد. همچنین از برگزیده نهایی مسابقه مجازی شهر آماده که هر ماه در صفحه اینستاگرام شهر آماده برگزار می گردد و فیلم منتخب پیشگیری از زلزله تقدیر و قدردانی شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1000

به "لزوم جذب نیرو های داوطلب واکنش اضطراری خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم جذب نیرو های داوطلب واکنش اضطراری خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید