لبنان، آغاز رایزنی های حریری با فراکسیون های پارلمانی طی روزهای آینده

به گزارش مجله سیاران، منابع گزارش دادند که سعد حریری پس از اعلام نامزدی خود برای نخست وزیری جدید لبنان رایزنی های خود با فراکسیون های پارلمانی را طی روزهای آینده آغاز می کند.

لبنان، آغاز رایزنی های حریری با فراکسیون های پارلمانی طی روزهای آینده

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه الجمهوریه منابع گفتند که سعد حریری رئیس جریان المستقبل بر اساس ابتکار فرانسه نقشه راهی برای لبنان ترسیم کرده است که دستاوردهای آن در یک سقف زمانی 6ماهه محقق می شود و حریری از همه می خواهد در راستای تحقق این ابتکار گام بردارند و فرصت را از دست ندهند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

اطلاعات حاکی از آن است که رایزنی های حریری از ابتدای هفته آینده آغاز می شود و شامل دیدار با نمایندگان همه فراکسیون های مجلسی است ضمن اینکه این تماس ها توسط شخص حریری و نیز نمایندگان وی انجام خواهد شد.

منابع آگاه در این زمینه گزارش دادند که رایزنی های سعد حریری به ویژه از فراکسیون جریان المستقبل و نخست وزیران سابق آغاز می شود تا باب تماس با سایر گروه ها نیز باز شود و ارتباط میان گروه هایی که از زمان انتخاب مصطفی ادیب برای نخست وزیری مکلف لبنان با یکدیگر قطع رابطه کرده بودند از سر گرفته شود.

به گفته منابع مذکور سعد حریری صراحتاً نامزدی خود را اعلام نکرد بلکه گفت او باتوجه به اینکه نخست وزیر سابق لبنان و نیز رئیس یک جریان بزرگ در کشور است و یکی از مهم ترین فراکسیون های مجلسی را در اختیار دارد یک نامزد طبیعی برای نخست وزیری آینده محسوب می شود.

منابع تأکید کردند که سعد حریری علاوه بر پاسخ در مورد اینکه آیا تعهد جدی نسبت به سازوکارهای مالی و اصلاحات معین شده در ابتکار فرانسه وجود دارد یا خیر، با توجه به مواضع قابل اعتراض برخی از طرف ها درباره مذاکرات با صندوق بین المللی پول و بحث خصوصی سازی واکنش ها را بررسی خواهد کرد.

این منابع اشاره کردند که حریری تمایل دارد برای جلوگیری از فروپاشی کشور ریاست دولت را به عهده بگیرد؛ اما تصمیم نهایی وی برای به عهده دریافت این مسئولیت وابسته به واکنش یک گروه دیگر است و سایر گروه ها و به ویژه حزب الله امتیازاتی می خواهند که البته نه برای خودشان بلکه برای منافع کشور است.

سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان پنجشنبه گفت برای ریاست دولت جدید که مأموریت آن مهار فروپاشی مالی این کشور خواهد بود، نامزد شده است.

سعد حریری در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی MTV لبنان گفت: من برای تشکیل دولت جدید نامزد هستم. من در را به روی تنها امید باقی مانده برای احیای لبنان نخواهم بست.

لبنان با بدترین بحران مالی خود طی چند دهه اخیر روبرو است و هنوز تحت تأثیر انفجار مهیبی است که چهارم اوت بندر بیروت را ویران کرد و موجب مرگ بیش از 200 نفر شد و هزاران زخمی به جا گذاشت و خسارات شدیدی ایجاد کرد. میشل عون، رئیس جمهور لبنان قرار است ظرف یک هفته آینده پیش از انتصاب نخست وزیر جدید با مجلس رایزنی کند.

نخست وزیر سابق لبنان پاییز گذشته در پی تظاهرات گسترده مردم که خواهان تجدید عمیق طبقه سیاسی متهم به بی کفایتی و فساد مالی بودند مجبور به استعفا شده بود. دولت بعدی به نخست وزیری حسان دیاب نیز پس از انفجار بیروت استعفا کرد. جانشین وی مصطفی ادیب نیز ماه گذشته تنها چند هفته پس از انتصاب، به علت اختلاف بین احزاب در تشکیل دولت جدید، از نخست وزیری لبنان انصراف داد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 666

به "لبنان، آغاز رایزنی های حریری با فراکسیون های پارلمانی طی روزهای آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، آغاز رایزنی های حریری با فراکسیون های پارلمانی طی روزهای آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید