سودان جنوبی سفیر خود را از آمریکا فراخواند

به گزارش مجله سیاران، سودان جنوبی در اعتراض به تحریم دو تن از وزیران این کشور توسط آمریکا سفیر خود را از واشنگتن فراخواند.

سودان جنوبی سفیر خود را از آمریکا فراخواند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خزنه داری آمریکا دوشنبه 25 آذر نام وزیر امور کابینه و وزیر دفاع سودان جنوبی را به فهرست افراد تحت تحریم دفتر کنترل دارایی های خارجی (اوفک) از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه اضافه کرد. وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه خود مدعی شده بود این وزیران در فرایند گفت وگوهای صلح اخلال ایجاد می کنند و به درگیری ها در سودان جنوبی دامن می زنند.

یک دیپلمات بلندپایه سودان جنوبی در گفت وگو با خبرنگار روزنامه سودان تریبون در جوبا گفت: وزیر خارجه سودان جنوبی برای انجام مشورت با سفیر این کشور در آمریکا او را به جوبا فراخواند. این فراخوانی در اعتراض به تحریم دو تن از وزیران سودان جنوبی توسط آمریکا صورت گرفته است.

این دیپلمات ارشد سودان جنوبی که نخواست نامش فاش شود، شرح داد: جوبا معتقد است که دولت ترامپ به رهبران سودان جنوبی احترام نمی گذارد و تحریم وزیران این کشور اهانتی به ملت سودان جنوبی است.

پس از تحریم دو وزیر سودان جنوبی، وزیر خارجه آمریکا در یک نشست مطبوعاتی گفت: واشنگتن آمادگی دارد تا هر شخصی را که به فرایند صلح در سودان جنوبی آسیب می زند، تحت تحریم قرار دهد.

وزارت خارجه آمریکا در 25 نوامبر (2 آذر) سفیر این کشور را از سودان جنوبی فراخواند تا روابط واشنگتن با دولت جوبا را مورد بازنگری قرار دهد.

تنش در مناسبات آمریکا و سودان جنوبی پس از آن به وجود آمد که دولت جویا نتوانست با معارضان سودان جنوبی به توافقنامه نهایی صلح و تشکیل دولت وحدت ملی دست پیدا کند.

سودان جنوبی در سال 2011 با دخالت کشورهای غربی از سودان جدا شد، اما از سال 2013 تا به امروز این کشور صحنه یک جنگ داخلی خونین بوده است؛ این جنگ تا به امروز حدود 400 هزار کشته و بیش از 2.5 میلیون آواره بر جای گذاشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 34

به "سودان جنوبی سفیر خود را از آمریکا فراخواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودان جنوبی سفیر خود را از آمریکا فراخواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید