راهکارهای طلایی برای مراقبت بیماران مشکوک به کرونا در خانه

به گزارش مجله سیاران، بهداشت نیوز/ بهزاد رحمان پور با بیان اینکه هرچه ما بتوانیم اصول قرنطینه را رعایت کنیم به فرایند پیشگیری و کنترل بیماری یاری نموده ایم، اظهار کرد: درمان متعلق به مبتلایان است و یاریی به عدم انتقال بیماری و پیشگیری نمی کند، قرنطینه نیز به معنی درمان محسوب نمی گردد، بعضی از بیماران طبق دستور پزشک احتیاجمند بستری هستند اما متقاضی قرنطینه در منزل می شوند که این نقش درمان را برای بیمار ندارد و بیماری که احتیاج به بستری شدن داشته باشد باید حتما طبق دستور پزشک عمل کند.

راهکارهای طلایی برای مراقبت بیماران مشکوک به کرونا در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به عقیده وی در قرنطینه فقط سعی می گردد که تماس ها به حداقل برسد اضافه نمود: فرم عالی قرنطینه این است که مراکزی برای به این منظور ایجاد گردد و بیماران در آن مراکز بمانند، که این امر مسائل خاصی به لحاظ امکانات لجستیک و فرهنگی دارد و مردم کمتر راغب این هستند که بستگان خود را در چنین مراکزی قرنطینه نمایند.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری مطرح نمود: به طور کلی سه نوع بیماری برای افرادی که کرونا در آن ها تشخیص داده می گردد وجود دارد که شامل افراد مثبت و بدون علایم، افراد با علایم خفیف و افراد دارای علایم شدید است؛ بیماران بدون علامت با تست مثبت باید 10 روز در قرنطینه بمانند و در منزل و در یک اتاق مجزا با تهویه مناسب شامل پنجره ای باز و نور خورشید کافی استراحت نمایند.

وی ادامه داد: در این موارد، فرد بیمار در اتاق خود می ماند و فقط در مواقع ضروری خارج می گردد و در صورت دست زدن به محیط اطراف، باید با محلول های رقیقی ضد عفونی گردد، وسایل شخصی فرد با شستشوی عادی کفایت می نماید و ملحفه و پتو و ... می تواند در لباس شویی شسته گردد و احتیاج به اقدامات دیگری ندارد، همچنین برای فرد با علایم متوسط دو هفته قرنطینه لازم است.

محسن پور، در پاسخ به این سوال که چه علایمی می تواند نشانه ماندن در منزل محسوب گردد، پاسخ داد که علایمی چون سردرد، بی اشتهایی، احساس درد، خستگی، علایم گوارشی، سرفه های خشک و تنگی نفس که ممکن است همه با هم و یا جزیی از آن ها نمایان گردد، از جمله علایم بیماری کرونا محسوب می گردد؛ اگر این علایم به صورت خفیف در افراد اتفاق بیافتاد باید 14 روز و اگر شدید و گاها احتیاجمند استفاده از دستگاه اکسیژن باشند، حدود 21 روز باید در قرنطینه بمانند.

به گفته این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، استفاده از ماسک در مراقبت از بیمار کرونا بسیار لازم است؛ همچنین ماسک فیلتردار (ان 95) برای بیمار کرونایی مناسب نیست بلکه افراد سالم باید از آن استفاده نمایند، در افراد بیمار ماسک های ساده یا جراحی کفایت می نماید.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد فضای آرامش بخش و قابل تحمل برای قرنطینه الزامی است، مطرح نمود: منازلی که فضای مناسبی برای ایجاد قرنطینه ندارند می توانند در صورت احتیاج به بیمارستان مراجعه نمایند.

تغذیه بیماران در قرنطینه

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در کردستان، در رابطه با شرایط نگهداری از بیماران و تغذیه آنها در قرنطینه توضیح داد: بیماران تب دار اشتهای خوبی نداشته و به همین دلیل اسراری بر تغذیه آن ها نمی گردد، چون غذای زیاد می تواند موجب استفراغ گردد، لذا بیماران تا جایی که میل دارند باید از غذاهای مناسب استفاده نمایند و در صورت تحمل نکردن خوراکی باید بیشتر مایعات بنوشند، همچنین غذاهای کم حجم در وعده های مکرر و استفاده از ویتامین ها در صورت کمبود ویتامین توصیه می گردد.

استفاده از داروهای گیاهی

وی در مورد نحوه استفاده از داروهای گیاهی، مطرح نمود: یکسری داروهای گیاهی مجوزدار در داروخانه ها با تاییدیه وزارت بهداشت وجود دارد که توصیه به مصرف آن ها تا جایی که جایگزین داروهای اصلی بیمار نگردد مسئله ای ندارد، چراکه استفاده از داروها و دمنوش های گیاهی در دوزهای غلیظ و بدون مجوز می تواند آسیب رسان باشد.

شرایط قرنطینه برای بیمارانی که تازه از بیمارستان ترخیص می شوند

به گفته محسن پور، ترخیص یکسری معیارها دارد و زمان ترخیص را بهبود کامل تمامی علایم معین نمی نماید، بلکه اگر شرایط اکسیژن، تنفسی و عوارض بیماری در فرد بهبود یابد می تواند ترخیص گردد، همچنین ترخیص به معنی اتمام درمان نیست و بیمار باید ادامه درمان را در منزل ادامه دهد.

وی ادامه داد: بیماران ترخیصی باید حتما داروهای تجویز شده را در منزل استفاده نمایند؛ متاسفانه استفاده نادرست از اطلاعاتی که در اینترنت وجود دارد در بیماران اثر می گذارد و دارو را بدون مشوتر پزشک قطع می نمایند، در حالی که عوارض دارو می تواند جزیی از خوردن دارو باشد و به این معنی نیست که عوارض دارو حتما در فرد بروز خواهد نمود.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری اعلام کرد: توقع از درمان نباید این باشد که ظرف چند روز همه مسائل حل گردد، کرونا ممکن است چندین هفته نشانه های خود را داشته باشد که در صورت تداوم سرفه و یا نشانه ای دیگر، احتیاج به مراجعه مجدد به بیمارستان نیست و علایم تنفسی ممکن است هفته ها طول بکشد.

وی در مورد زمان مراجعه به بیمارستان در صورت مبتلا شدن به کرونا اعلام نمود: تنگی نفس علامت هشدار است و در صورت بروز آن باید حتما به پزشک مراجعه گردد، اما بیمارانی که علامت های خفیف دارند ملزوم به مراجعه نیستند.

منبع: همگردی
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 494

به "راهکارهای طلایی برای مراقبت بیماران مشکوک به کرونا در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای طلایی برای مراقبت بیماران مشکوک به کرونا در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید