راز فزونی واکسن کرونای شرکت مودرنا نسبت به تولیدات رقبا فاش شد

به گزارش مجله سیاران، طبق اعلام دو شرکت فایزر و مودرنا مبنی بر موفقیت در فراوری واکسن کرونا، بعضی معتقدند که واکسن شرکت مودرنا در حال حاضر نسبت به واکسن فایزر فزونی دارد.

راز فزونی واکسن کرونای شرکت مودرنا نسبت به تولیدات رقبا فاش شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، چرا شرکت مودرنا (Moderna) ممکن است در رقابت ساخت واکسن ضدکرونا نسبت به دیگر رقبا دارای رجحان باشد؟ پاسخ این سوال در احتیاج به سرمایش واکسن ها نهفته است.

شرکت مودرنا مدعی است که واکسن پیشنهادی این شرکت می تواند در برابر کرونا محافظت ایجاد کند و همچنین می تواند به مدت 30 روز در یخچال معمولی نگهداری گردد. این در حالی است که واکسن رقیب این شرکت احتیاج به سرمایش شدید داشته و باید در یخچال های ویژه ای نگهداری گردد.

این شرکت که به تازگی نتایج کارآزمایی بالینی خود را منتشر نموده، ادعا می نماید که واکسن این شرکت 94.5 درصد موثر است، این در حالی است که شرکت های دارویی فایزر و بیونتک تقریبا اثربخشی مشابهی را درباره واکسن پیشنهادی خود گزارش نموده اند. هر دو واکسن مبتنی بر mRNA هستند.

هر چند که شرکت مادرنا داده ها را به صورت کلی منتشر نموده، اما جزئیات بیشتری نسبت به رقبای خود ارائه داد. به ویژه، این شرکت اطلاعات جمعیتی داوطلبان را در تجزیه و تحلیل موقت به اشتراک گذاشته است.

این داده ها شامل تعداد افراد گروه های پر خطر، مانند بزرگسالان بالای 65 سال و تنوع نژادی داوطلبان بوده است. همانند شرکت فایزر، شرکت مودرنا نیز اعلام نموده است که در این برنامه به هدف اصلی خود در جلوگیری از عفونت رسیده است.

شاید بزرگترین بمب خبری در خصوص این واکسن آن باشد که واکسن شرکت مودرنا در دمای 2 تا 8 درجه سانتیگراد (36 تا 46 درجه فارنهایت) به مدت 30 روز قابل نگهداری است. این دمایی است که در یخچال معمولی یا محفظه های پر از یخ به راحتی به دست می آید. این ویژگی ممکن است موجب رجحان مودرنا گردد چرا که باعث می گردد در توزیع گسترده در مناطق روستایی و کشور های کم درآمد چالش کمتری داشته باشد.

در مقابل، واکسن شرکت فایزر باید در دمای منفی 70 درجه سانتیگراد (منفی 94 درجه فارنهایت) نگهداری گردد. بنابراین، این نگرانی وجود دارد که واکسن فایزر در کشور های ثروتمند و با امکانات بالا توزیع گردد و برای استفاده در کشور های ضعیف مشکلاتی ایجاد گردد.

هفته گذشته، اوگور شاهین، مدیرعامل شرکت بیونتک به رویترز گفته بود که واکسن آن ها با یخچال تا پنج روز قابل نگهداری است.

بروس ی. لی، استاد سیاست گذاری و مدیریت بهداشت در دانشگاه سیتی نیویورک که زنجیره های تأمین واکسن را مطالعه می نماید، می گوید: کار با این واکسن شرکت مودرنا آسان تر است، زیرا شما احتیاجی به تهیه تجهیزات جدید ندارید. در بسیاری از سطوح زنجیره تامین، یخچال های مورد احتیاج برای انواع دیگر واکسن ها وجود دارد.

دلیل ماندگاری بیشتر واکسن مادرنا در یخچال های معمولی این است که از نانوذرات لیپیدی برای محافظت از اجزاء حساس واکسن استفاده شده است.

این شرکت احتمالاً براساس تجارب کار قبلی خود در استفاده از نانوذرات لیپیدی برای فراوری واکسن بیماری های عفونی مانند ویروس سنسیسیال تنفسی اقدام به فراوری واکسن ضدکرونا نموده است.

هر چند واکسن مادرنا شرایط بهتری نسبت به واکسن فایزر دارد، اما هنوز برای قضاوت در خصوص این که کدام واکسن رجحان دارد، زود است. محققان شرکت فایزر در حال اصلاح فرمولاسیون خود هستند تا از نظر درجه حرارت بتوانند واکسن خود را ارتقاء دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 754

به "راز فزونی واکسن کرونای شرکت مودرنا نسبت به تولیدات رقبا فاش شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز فزونی واکسن کرونای شرکت مودرنا نسبت به تولیدات رقبا فاش شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید