رئیس جمهور جدید الجزائر کیست؟

به گزارش مجله سیاران، عبدالمجید تبون نخست وزیر پیشین الجزائر که بازگرداندن بیت المال به خزانه دولت را شعار انتخاباتی خود قرار داد، با کسب 58.15 درصد آراء پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد.

رئیس جمهور جدید الجزائر کیست؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عبدالمجید تبون 74 ساله در انتخابات پنجشنبه بیستم آذر ماه در الجزائر، پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد که نخستین انتخابات پس از کناره گیری عبدالعزیز بوتفلیقه از قدرت بود.

تبون، زاده منطقه المشریه در جنوب غربی الجزائر است. او تحصیلات اولیه خود را در المدرسة العلیا للإدارة جایی که بیشتر دانش آموزان آن بعدها جذب دستگاه های دولتی، کنسولگری و هیأت های دیپلماتیک دیپلماتیک در خارج می شدند، به خاتمه برد.

تبون در سال 1975 کار خود را به عنوان یک کارمند ساده شروع کرد و برای چند سال عهده دار سِمت دبیرکلی در چند ایالت [استان الجزایر] بود. او همچنین چند سالی نیز به عنوان والی چند ایالت منصوب شد. او در سال 1992 وارد دولت شد و برای نخستین بار به عنوان وزیر مسئول گروه های محلی معین شد. هفت سال بعد یعنی در سال 1999 به عنوان وزیر مسکن، عمران و آبادانی و پس از آن نیز به عنوان وزیر اطلاع رسانی معین شد. وی در سال 2002 بار دیگر به عنوان وزیر مسکن معین شد اما پس از آن از دولت کنار گذاشته شد.

تبون پس از گذشت 10 سال مجددا به دولت بازگشت و تا سال 2017 به عنوان وزیر مسکن باقی ماند تا اینکه در همان سال عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور سابق الجزائر او را به عنوان نخست وزیر و جانشین عبدالمالک سلال منصوب کرد. عبدالمالک هفته گذشته به اتهام فساد اقتصادی به 12 سال حبس محکوم شد و علاوه بر او احمد اویحیی نخست وزیر سابق و تعدادی از وزرا و بازرگانان سابق این کشور نیز به حبس محکوم شدند.

رئیس جمهور جدید الجزائر سابقه عضویت در حزب خاصی را ندارد و او تنها عضو کمیته مرکزی حزب جبهة التحریر الوطنی به ریاست بوتفلیقه بوده است. او در سال 2014 به این حزب پیوست تا وفاداری خود به بوتفلیقه را ثبات کند به ویژه که بوتفلیقه برای چهارمین دوره ریاست جمهوری خود آماده می شد اما رهبران جبهة التحریر در انتخابات اخیر به جای حمایت از تبون از عزالدین میهوبی حمایت کردند. میهوبی معاون دبیرکل حزب التجمع الوطنی الدیمقراطی رقیب جبهة التحریر است.

روزنامه سعودی الشرق الأوسط با اشاره به شعار معروف تبون در جریان مبارزات انتخاباتی خود مبنی بر اینکه قول می دهم بیت الاقتصادی را که گروهک ها به غارت بردند، بازگردانم و من می دانم این (پول ها) کجاست، نوشت که نام تبون با دو رسوایی گره خورده است؛ یکی به شخص او و به بانک الخلیفه و دارایی های وابسته به وزارت مسکن مربوط است که او در مقابل دریافت رشوه این اموال را در بانک مذکور سپرده گذاری کرد و این بانک خصوصی در سال 2003 ورشکسته شد و اموال وزارت مسکن نیز تباه شد و عبدالمومن رفیق خلیفه مدیر بانک نیز به زندان افتاد.

این روزنامه اضافه کرد: دوم، رسوایی دوم نیز مربوط به خالد پسر تبون است که از سال 2017 در قضیه مربوط به قاچاق مواد مخدر در ارتباط با کمال شیخی قاچاقچی معروف، در حبس به سر می برد. شیخی همچنین به فساد تجاری در زمینه املاک و مستغلات متهم است و تحقیقات نشان داده که پسر تبون نیز در آن دست داشته است.

نزدیکان شیخی گفته اند که بسیاری از ساختمان ها و املاک در پایتخت الجزائر و در محله های بزرگ و گران قیمت شهر را توانسته است با یاری پسر تبون در مدت زمان کوتاه و با تسهیلات استثنائی به دست آورد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 12

به "رئیس جمهور جدید الجزائر کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور جدید الجزائر کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید