رئیس جمهوری کنگو در شرق این کشور اعلام حکومت نظامی کرد

به گزارش مجله سیاران، رئیس جمهوری کنگو برای خاتمه دادن به اقدام های خشونت بار گروه های مسلح در کشتار غیر نظامیان در دو استان شرقی این کشور یعنی ایتوری(Ituri) و کیوو شمالی(North Kivu) اعلام حکومت نظامی کرد.

رئیس جمهوری کنگو در شرق این کشور اعلام حکومت نظامی کرد

به گزارش امروز (شنبه) خبرگزاری فرانسه، فلیکس تشیسکدی (Felix Tshisekedi) رئیس جمهوری دمکراتیک کنگو اواخر دیروز در این دو استان که تحت خشونت گروه های مسلح منجر به کشتار غیرنظامیان شده، حکومت نظامی اعلام نمود.

طبق قانون جمهوری دمکراتیک کنگو، رئیس جمهوری این کشور در صورتی که شرایط تشدیدکننده، استقلال یا وحدت در قلمرو ملی را تهدید کند، این اختیار را دارد که حالت اضطراری یا حکومت نظامی اعلام کند.

رئیس جمهوری دمکراتیک کنگو اعلام نمود که در حال آماده سازی اقدام های اساسی برای مقابله با اوضاع امنیتی در شرق این کشور بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حدد 122 گروه مسلح کوچک و عظیم در منطقه غنی از مواد معدنی شرق کنگو فعالیت دارند که بر جای مانده از جنگ های منطقه ای در دهه 1990 هستند.

سه شنبه گذشته، رئیس جمهوری کنگو در پاریس از فرانسه برای ریشه کن کردن نیروهای دمکراتیک متفقین(ADF) در منطقه بنی(Beni) استان در کیوو شمالی(North Kivu) درخواست یاری نموده بود.

اعضای نیروهای دمکراتیک متفقین، شبه نظامیان اوگاندایی هستند که از سال 1995 پایگاه خود را در شرق کنگو ایجاد نموده اند. طبق آمار ردیاب امنیتی کیوو، این گروه که از سوی رئیس جمهوری کنگو و آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می گردد از سال 2017 تا به امروز بیش از 1200 غیر نظامی را تنها در منطقه بنی در کشور کنگو کشته است.

با وجود اقدام های عملیاتی ارتش کنگو علیه این گروه در منطقه، ارتش این کشور تا به امروز نتوانسته مانع قتل عام غیر نظامیان در کنگو گردد.

اقدام های خشونت آمیز در استان های ایتوری و کیوو شمالی در کشور کنگو در سال میلادی جاری صدها کشته بر جا گذاشته و بیش از یک و نیم میلیون نفر را آواره نموده است.

پاتریک مویایا سخنگوی دولت کنگو اعلا کرد که تصمیم فلیکس تشیسکدی از اعلام حکومت نظامی در این دو استان، انتها دادن سریع به ناامنی است که هر روز غیر نظامیان کنگویی را در این منطقه از کشور قتل عام می نماید.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 1096

به "رئیس جمهوری کنگو در شرق این کشور اعلام حکومت نظامی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهوری کنگو در شرق این کشور اعلام حکومت نظامی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید