خبرنگاران یک کتاب مرجع حوزه نفت در گچساران ترجمه شد

به گزارش مجله سیاران، گچساران-خبرنگاران- محمد تقی رضایی کارشناس ارشد شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران پیروز به ترجمه کتاب مرجع پتروفیزیک و تالیف کتاب آزمایشگاه خواص سنگ و سیال مخازن هیدروکربوری شد.

خبرنگاران یک کتاب مرجع حوزه نفت در گچساران ترجمه شد

به گزارش روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران کتاب پتروفیزیک ترجمه یکی از کتب مرجع در زمینه مهندسی نفت است.

این کتاب از عناوین اصلی درس های تمام گرایش های مهندسی نفت بوده که در دانشگاه ها تدریس می گردد زیرا معین دقیق خواص سنگ و سیالات مخزن مبنای برآوردهای اولیه ذخایر هیدروکربوری و شبیه سازی مخازن و همچنین طراحی برنامه های بلند مدت توسعه میادین نفت و گاز است.

مهندس ارشد اداره مهندسی نفت شرکت نفت و گاز گچساران درباره این موفقیت گفت: کتاب پتروفیزیک تالیف دکتر جبار تیاب مرجع بسیار مناسبی جهت استفاده متخصصان صنعت نفت و همچنین دانشجویان رشته تحصیلی مهندسی نفت در دانشگاه است.

رضایی با اشاره به حساسیت ویژه در ویرایش علمی و ادبی ترجمه اضافه کرد: کتاب پتروفیزیک چندین بار توسط اساتید بزرگی چون دکتر عباس هلالی زاده عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت مورد بازبینی و تایید نهاده شده است.

وی گفت: ترجمه کتاب پتروفیزیک بسیار سلیس و روان صورت گرفته و همه استانداردهای معین شده در ترجمه کتب لاتین به کار رفته است و به همین خاطر ، بعنوان یکی از منابع آزمون دکترا و کارشناسی ارشد مهندسی نفت مورد استقبال نهاده شده است.

رضایی انگیزه اصلی و هدف از ترجمه این کتاب را کاربرد اساسی پتروفیزیک در آنالیز و شبیه سازی مخازن هیدروکربنی و مطالعه جامع و توسعه میادین نفت و گاز دانست و گفت با توجه به کاربرد آن به عنوان یکی از کتب جامع مهندسی نفت در دانشگاه احتیاج به یک ترجمه سلیس و روان بود که این موضوع باعث ایجاد انگیزه ای شد.

وی بیان کرد:ترجمه این کتاب ارزشمند و تخصصی در راستای پیشبرد اهداف سازمان است و امیدوارم که با این کوشش مختصر ، خدمتی به جامعه علمی نفتی کشور انجام داده باشم.

محمد تقی رضایی دانش آموخته از دانشگاه صنعت نفت آبادان و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مهندسی نفت با گرایش مخازن هیدروکربوری است که در حال حاضر در اداره مهندسی نفت شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران مشغول به کار است.

هفت هزار نفر نیروی ماهر،نیمه ماهر و کارگر به صورت رسمی،پیمانی و سایر قراردادها در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران شاغل هستند.

منطقه نفتخیز گچساران نخستین بار در فاصله سال های 1302 و 1303 هجری شمسی، توسط کنسرسیوم دارسی مورد مطالعه نهاده شد.

استخراج نفت از میدان گچساران در سال 1318 هجری شمسی از چاه شماره 13 این شهرستان شروع شد.

برنامه های حفاری تا پیش از ملی شدن صنعت نفت ادامه یافت و در این مدت به 16 حلقه چاه نفت فراوریی و ظرفیت فراوری 60 هزار بشکه در روز نفت خام، افزایش یافت.

پس از ملی شدن صنعت نفت، شرکت اکتشاف و فراوری نفت ایران در سال های 1335 و 1336 عملیات حفاری را بار دیگر در این منطقه شروع کرد.

این برنامه تا سال 1345 ادامه داشت و تعداد چاه های حفاری شده به 46 حلقه افزایش یافت.

شهرستان گچساران به خاطر داشتن مرتفع ترین واحد بهره برداری نفت کشور در منطقه سقلاتون به بام نفت ایران مشهور شده است.

به گفته کارشناسان میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد نخستین چاهی که در گچساران نفت از آن استخراج شده است و بعضی دیگر از تاسیسات تاریخی قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی را ملی دارد.

شهرستان گچساران که 20 درصد از نفت کشور را تامین می نماید جزو مناطق نفتخیز جنوب ایران محسوب می گردد.

این شهرستان 126 هزار نفری در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 409

به "خبرنگاران یک کتاب مرجع حوزه نفت در گچساران ترجمه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یک کتاب مرجع حوزه نفت در گچساران ترجمه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید