بلینکن: خروج آمریکا و ناتو از افغانستان به شرایط این کشور بستگی دارد

به گزارش مجله سیاران، وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تاکید بر هماهنگی با سازمان ناتو برای خروج از افغانستان، گفت که با توجه به شرایط و ایجاد راه حل سیاسی، این کشور را ترک خواهد کرد.

بلینکن: خروج آمریکا و ناتو از افغانستان به شرایط این کشور بستگی دارد

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا درباره خروج نظامی از افغانستان گفت که آمریکا با اعضای ناتو وارد افغانستان شده است و در صورت لزوم با این سازمان نیز این کشور را ترک خواهد کرد.

وی در گفت وگو با سی.ان.ان گفت آمریکا با توجه به شرایط و ایجاد یک راه حل سیاسی افغانستان را ترک خواهد کرد و جو بایدن نیز به خروج نظامی از این کشور همچنان متعهد است.

بلینکن ضمن ابراز نگرانی از احتمال ازسرگیری حملات طالبان شرح داد که اقدامات آمریکا پس از مشاوره با اعضای ناتو انجام می شود.

وزیر امور خارجه آمریکا درباره طرح صلح کشورش مبنی بر حکومت مشارکتی نیز گفت که پیشنهادهای آمریکا را با مقامات دولت کابل و طالبان مطرح کردیم و از آنها نیز برای نشست صلح ترکیه دعوت کردیم. در این نشست سازمان ملل و همسایگان افغانستان حضور دارند که برای ایجاد صلح ضروری است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که تنها 33 روز به مهلت خروج 10 هزار نیروی خارجی مستقر در افغانستان باقی مانده است و گزارش ها حاکی از احتمال تمدید 6 ماهه حضور نیروهای خارجی در این کشور است.

بر اساس توافقنامه آمریکا و طالبان در دوحه، باید تا اول ماه می سال جاری میلادی همه نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

از سوی دیگر، طالبان نیز هشدار داده است که اگر نیروهای خارجی افغانستان را ترک نکنند، حملات علیه آنها را از سر می گیرد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 985

به "بلینکن: خروج آمریکا و ناتو از افغانستان به شرایط این کشور بستگی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن: خروج آمریکا و ناتو از افغانستان به شرایط این کشور بستگی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید