ایران: آمریکا صندلی حقوقی برای امضای قرارداد صلح یا مشخص تکلیف در خصوص آینده افغانستان ندارد

به گزارش مجله سیاران، وزارت خارجه ایران در بیانیه ای در واکنش به توافق بین آمریکا و طالبان اظهار داشت که آمریکا صندلی حقوقی برای امضای قرارداد صلح یا مشخص تکلیف در خصوص آینده افغانستان ندارد.

ایران: آمریکا صندلی حقوقی برای امضای قرارداد صلح یا مشخص تکلیف در خصوص آینده افغانستان ندارد

به گزارش مجله سیاران از فارس، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) در خصوص امضای توافق بین آمریکا و طالبان بیانیه ای به توضیح زیر صادر کرد.

جمهوری اسلامی ایران معتقد است توافق صلح پایدار در افغانستان تنها به وسیله گفتگوی بین الافغانی با مشارکت گروه های سیاسی آن کشور، از جمله طالبان و با در نظر دریافت ملاحظات کشورهای همسایه افغانستان به دست خواهد آمد.

جمهوری اسلامی ایران از هر تحولی که به صلح و ثبات در افغانستان یاری کند استقبال به عمل آورده و از کوشش هایی که در این راستا تحت رهبری و مالکیت افغان ها انجام پذیرد حمایت می نماید.

جمهوری اسلامی ایران معتقد است حضور نیروهای خارجی در افغانستان غیر قانونی بوده و از دلایل اصلی جنگ و ناامنی در آن کشور است. خروج این نیروها لازمه دستیابی به صلح و امنیت در افغانستان است و هر اقدامی که زمینه خروج این نیروها را فراهم کند به صلح در آن کشور یاری خواهد نمود.

جمهوری اسلامی ایران اقدامات آمریکا را، کوششی برای مشروعیت بخشیدن به حضور نیروهایش در افغانستان می داند و با آنها مخالف است. آمریکا صندلی حقوقی برای امضای قرارداد صلح یا معین تکلیف در خصوص آینده افغانستان ندارد. معتقدیم سازمان ملل متحد از ظرفیت های مناسبی برای تسهیل مذاکرات بین الافغانی و نیز نظارت و تضمین اجرای توافقات حاصله برخوردار است.

جمهوری اسلامی ایران ضمن احترام به حاکمیت و تمامیت سرزمینی افغانستان آمادگی دارد در راستای راهبرد امنیت ملی خود، هر گونه یاریی را برای استقرار صلح، ثبات و امنیت در افغانستان ارائه نماید. امیدواریم در افغانستان دولتی بر سر کار بیاید که با همسایگان خود روابط محبت آمیز و برادرانه داشته و بتواند تروریسم را ریشه کن نماید.

به گزارش فارس، روز گذشته توافقی بعد از یک سال مذاکره بین آمریکا و طالبان توسط ملاعبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان و زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در امور افغانستان در دوحه قطر به امضاء رسید.

این توافقنامه دارای یک مقدمه و سه بخش است. بخش نخست آن به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پرداخته شده و بخش دوم آن، بر عدم استفاده از خاک افغانستان در برابر آمریکا و متحدانش تأکید نموده است.

همچنین بخش سوم این توافقنامه نیز درباره گام های بعدی بوده که قرار است پس از توافق برداشته شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cyaran.ir شناسه مطلب: 243

به "ایران: آمریکا صندلی حقوقی برای امضای قرارداد صلح یا مشخص تکلیف در خصوص آینده افغانستان ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران: آمریکا صندلی حقوقی برای امضای قرارداد صلح یا مشخص تکلیف در خصوص آینده افغانستان ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید